górne tło

Marzec w Instytucie Konfucjusza

Opowieść podróżnika o Hongkongu, wykład na temat historii strojów chińskich, warsztaty gry w madżonga, edukacyjne „Poranki z pandą” dla przedszkolaków i „Smocza godzina” dla uczniów klas I-III. Oto różnorodne propozycje Instytutu Konfucjusza w Krakowie (ul. Radziwiłłowska 4) na marzec!   

Chińskie Vademecum - Hongkong okiem podróżnika
9 marca 2018 r., godz. 18:00-19:30

Największy port morski świata i mekka biznesu. Z pewnością są to pierwsze skojarzenia z Hongkongiem. To miasto drapaczy chmur niezmiennie fascynuje podróżnych i zapiera dech w piersiach imponującymi wieżowcami. Czy jednak ta tętniąca życiem metropolia, która od lat jest na ustach wszystkich może jeszcze skrywać mało znane, czekające na odkrycie zakątki? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na to pytanie, to nie może Was zabraknąć na tym wykładzie. Będzie to fascynująca podróż po gwarnych i wąskich uliczkach Hongkongu pełnych kuszących aromatów. Naszym przewodnikiem w tej plątaninie ścieżek i kultur będzie dr Małgorzata Osińska, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie. 

Kolejne wykłady z cyklu „Chińskie Vademecum”:
- 20 kwietnia (18:00) - Xi'an i okolice, Antonina Łuszczykiewicz
- 18 maja (18:00) - Mongolia Wewnętrzna - Marta Ogarek
- 15 czerwca (18:00) - Chiny oczami adeptów kung-fu - Ewa Ciembroniewicz

Chińskie stroje – wykład
16 marca 2018 r., godz. 18:00-19:30

Stroje są często pomijanym przez historyków elementem dziejów każdego kraju, choć tak jak inne sfery życia także i tradycyjny ubiór podlegał przemianom pod wypływem czynników politycznych, ekonomicznych i religijnych. Niejednokrotnie stanowił on zwierciadło relacji społecznych, gdyż jego krój, kolor oraz rodzaj tkaniny mógł wyrażać pozycję w społeczeństwie, płeć, a nawet wykonywany zawód. Nie inaczej było w Chinach, które w trakcie swojej długiej i burzliwej historię stworzyły niezwykle bogatą kulturę ubioru. W trakcie spotkania lektor języka chińskiego Instytutu Konfucjusza Yan Shunwei opowie jak strój chiński zmieniał się na przestrzeni dziejów, dlaczego noszenie ubrań w kolorze żółtym było wyłącznie przywilejem cesarza, pokaże barwną paletę strojów mniejszości narodowych, a także odpowie na pytanie, które od dawna nurtuje wielu, czyli co jest narodowym strojem chińskim – hanfu czy qipao. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Poranki z pandą
17 marca 2018 r., godz. 11:00-12:00

Poranki z pandą to cykl comiesięcznych spotkań w Instytucie Konfucjusza dla najmłodszych. Będzie to niepowtarzalna okazja dla dzieci, by poprzez dobrą zabawę zapoznać się z kulturą chińską, a także rozwinąć umiejętność kreatywnego myślenia, pracy w zespole i zdolności manualne. Poranki z Pandą zabiorą najmłodszych w niezwykłą podróż po Chinach, podczas której nauczą się podstawowych zwrotów po chińsku, a także poznają Państwo Środka od środka. Jakie kolory uwielbiają Chińczycy? Czy uważają liczbę 13 za pechową? Jakimi przedmiotami według chińskiej tradycji można zagwarantować sobie pomyślność? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie wspólnie na pierwszym spotkaniu w Chińskim Nowym Roku, poświęconym różnym chińskim symbolom i wierzeniom. Oprócz nauczenia się kilku ważnych słówek podczas zabaw językowych, każdy z uczestników wykona również chiński węzełek - dobrze znany w Państwie Środka symbol szczęścia.

Terminy kolejnych spotkań:
- 21 kwietnia (11:00-12:00) – Yin i yang, czyli szczypta filozofii chińskiej
- 26 maja (11:00-12:00) – Chiński pejzaż
- 16 czerwca (11:00-12:00) – Moda w Chinach

Smocza godzina dla klas I-III
17 marca 2018 r., godz. 12:30-13:30

Instytut Konfucjusza, ul. Radziwiłłowska 4.

Instytut Konfucjusza w Krakowie zaprasza na spotkania z kulturą chińską dla dzieci klas I-III. W trakcie godzinnych warsztatów polscy i chińscy prowadzący przedstawią wybrane aspekty kultury Państwa Środka, a w czasie licznych zabaw ruchowych oraz warsztatów manualnych poświęconych wybranym tematom uczestnicy nauczą się również paru słów i zwrotów po chińsku.

Terminy kolejnych spotkań:
- 21 kwietnia (12:30-13:30) – Yin i yang, czyli szczypta filozofii chińskiej
- 26 maja (12:30-13:30) – Chiński pejzaż
- 16 czerwca (12:30-13:30) – Moda w Chinach

UWAGA! Na „Poranki z pandą” i „Smoczą godzinę” obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową lub telefoniczną. Zgłoszenia przyjmujemy od 12 marca na e-mail: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl, lub telefonicznie: 12 421-10-61

Warsztaty gry w madżonga
23 marca 2018 r., godz. 18:00-19:30

Madżong jest to gra przeznaczona dla czterech osób, w trakcie której gracze dobierają i odrzucają kamienie z wyrytymi symbolami po to, by ułożyć odpowiedni układ z tychże symboli. Niektórzy przypisują tej grze wielowiekowa tradycją, a jej stworzenie – samemu Konfucjuszowi. Najprawdopodobniej jednak powstała w połowie XIX w. w mieście Ningbo, gdyż to właśnie stamtąd pochodzą najstarsze znane zasady. Niektórzy twierdzą, że jej twórcą był Chen Yumen, mieszkaniec wspomnianego już Ningbo, który słyną z talentu do gier w karty. Tworząc madżonga miał połączyć zasady kilku ulubionych gier karcianych. Madżong szybko podbił serca Chińczyków i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych rozrywek obecnych w życiu codziennym mieszkańców Państwa Środka. Od momentu powstania gra ta niezwykle dynamicznie rozwijała się, dlatego teraz każdy region ma swoje własne zasady gry. Spotkanie poprowadzi Liu Chao, lektor języka chińskiego Instytutu Konfucjusza i miłośnik gier planszowych. Warsztaty odbędą się w języku polskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w Instytucie Konfucjusza – WOLNY!
Na poranki dla dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy.

Więcej na stronie INSTYTUTU KONFUCJUSZA