górne tło

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Mówi się, że dobry początek to połowa roboty albo wręcz sukcesu – a więc na taki dobry początek nowego tygodnia wybraliśmy dla Was kilka kulturalnych propozycji. Zapału i energii do działania powinno wystarczyć co najmniej od poniedziałku do piątku!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na Małym Rynku do kolejnego poniedziałku 23 kwietnia dowiecie się, co znaczą takie słowa jak np. żupan, alkowa, algorytm, Aldebaran, sułtanat, tabbouleh, kefta, falafel i Chigaga. Rozpoczęły się właśnie XIV Dni Arabskie w Księgarni Kawiarni Podróżniczej Bonobo. Będzie więc okazja przekonać się, czy w krajach Bliskiego Wschodu, silnie przywiązanych do tradycji i kultury, jest miejsce na nowoczesne technologie, światowe marki i trendy czy programy typu reality show. Organizatorzy zapraszają także na tradycyjne warsztaty parzenia herbaty i malowania henną dłoni (mehendi), wykłady o bliskowschodniej kulturze, języku i historii czy konferencję naukową prezentującą mozaikę świata arabskiego. Na początek, o godz. 16.00 warsztaty parzenia herbaty – Czajownia, a potem o godz. 19.00 „Innowacyjni dyktatorzy. O utrzymaniu władzy autorytarnej na Bliskim Wschodzie” – czyli wykład w Klubie Pod Jaszczurami. Gorąco polecamy!

Podczas, gdy Szwecja ogłasza rok 2018 rokiem Ingmara Bergmana, Kraków organizuje pięciodniowy cykl pokazów filmowych, poświęcony jego twórczości. A to wszystko, by uczcić setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów. Przegląd filmowy „Bergman 100: retrospektywa” odbywa się od 15 do 19 kwietnia w MOCAK-u. Wydarzenie będzie okazją do przypomnienia najwybitniejszych dzieł reżysera i analizy jego bogatej twórczości z perspektywy kina, teatru i sztuk wizualnych. Ingmar Bergman to najbardziej znany i ceniony szwedzki reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta oraz producent. Określany jest jako jeden z „Wielkich mistrzów” europejskiego i światowego kina. Twórca takich obrazów, jak „Siódma pieczęć”, „Namiętności”, „Czarodziejski flet” czy „Źródło”, czołowy przedstawiciel tzw. kina autorskiego. Dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji wyświetlone zostaną fabularne filmy Bergmana oraz dokumenty traktujące o jego życiu i twórczości. Każda z projekcji zostanie poprzedzona prelekcją wprowadzająca w tematykę filmu oraz jego skomplikowane konteksty. Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy. Dzisiaj zapraszamy na Lipową 4 do MOCAK-u na godz. 18.00, na projekcjęTam gdzie rosną poziomki”. Dla kinomanów pozycja obowiązkowa!

Natomiast w Kinie Pod Baranami, od dzisiaj aż do niedzieli 22 kwietnia, odbędziecie fascynującą filmową wędrówkę po Afryce! Krakowska odsłona Festiwalu AfryKamera pozwoli polskim Wam spojrzeć na Czarny Kontynent z perspektywy jej mieszkańców. To już 13. edycja tego wydarzenia. Tym razem odbywa się pod hasłem #BlackFilmsMatter, nawiązując do międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. W Krakowie zobaczycie najlepsze tytuły z całej Afryki, ukazujące bogactwo tamtejszej kinematografii. Pełen program jest na stronie kina, a na dzisiejszy wieczór szczególnie polecamy o 19.00 obraz „Ali, koza i Ibrahim”. To zaledwie drugi pełnometrażowy film egipskiego reżysera Sharifa El-Bindari, ale powstała prawdziwie surrealistyczna opowieść o człowieku, który, wierząc, że dusza jego dziewczyny została uwięziona w kozie, wyrusza w podróż po Egipcie, żeby ją uwolnić.

Zobacz zwiastun:

 

 

 

Filmowe upodobania zgoła odmiennego rodzaju zaspokoicie o 20.00 w Café Szafé na Felicjanek 10. Zapraszamy bowiem na poniedziałkową projekcję filmów klasy B! Kino klasy B przeżywa dziś prawdziwy renesans, jest dla niego miejsce i na filmoznawczych wykładach i w podręcznikach do historii kina. Bloody Monday to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć filmy, które zdaniem niektórych w ogóle nie powinny były powstać. Jednak jeśli jest w Was choć trochę miłości do bardzo złego kina – musicie odwiedzić Café Szafé!

Z kolei na muzycznej mapie w poniedziałek silnie zaznacza się Klub RE na św. Krzyża 4! O godz. 20.00 rozbrzmi tam bowiem Big|Brave – zespół, który zdecydowanie przekracza poziom, jakiego można się spodziewać po gitarowym trio: Robin Wattie, Mathieu Ball na gitarach i Louis-Alexandre Beauregard na perkusji. Napięcie i oczekiwanie poprzedza w ich muzyce każdy kolejny wybuch, uderzający po uszach z wyjątkową precyzją. Tworzą coraz bardziej wyrafinowane kompozycje, przeciwstawiające minimalistyczną formę grzmiącym przesterom, starając się przesuwać granice brzmienia eksperymentalnego rocka i równocześnie pielęgnując radość. Funkcjonują muzycznie gdzieś pomiędzy minimalizmem, eksperymentalnym zespołem rockowym a byciem „drone aficionados”. Big|Brave nie daje się podporządkować jednej obowiązującej klasyfikacji. Sprawdźcie sami!