górne tło

Kulturalny rozkład jazdy na majówkę [KONKURS]

Długi weekend majowy to czas bliższych i dalszych podróży. Ten kto zostanie na majówkę w Krakowie, nie powinien żałować! Magnesem dla kinomanów, również tych spoza naszego miasta, będzie festiwal filmowy Netia Off Camera. Koncertomaniaków nie zawiedzie towarzysząca festiwalowi Off Scena. A to dopiero początek długiej listy atrakcji kulturalnych w najbliższych dniach. Szczegóły jak zwykle znamy my! I dzielimy się nimi w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy.

Najważniejszy festiwal filmowy w Krakowie powraca już po raz 11.! Netia Off Camera rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa aż do końca majówki, czyli do niedzieli 6 maja. A co się tam będzie działo? Musielibyśmy napisać esej o samych najciekawszych punktach programu! Polską premierę będzie miał ostatni film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”, a sam reżyser będzie gościem festiwalu. Poza tym tradycyjne konkursy - Główny i Polskich Filmów Fabularnych. Poza dobrze znanymi i lubianymi sekcjami jak Amerykańscy Niezależni, obejrzycie filmy z kategorii sportowych, o zemście czy nastolatkach i problemach dojrzewania. Nie zabraknie oczywiście pokazów plenerowych nad Wisłą i na Placu Szczepańskim. Szczegółów szukajcie na stronie Off Camery. I wpisujcie seanse w swój kalendarz!

Netia Off Camera to nie tylko filmy, ale i muzyka! Off Scena stała się już tradycją - polscy i zagraniczni niezależni artyści będą koncertować tym razem w ZetPeTe w TYTANO. A kto zagra? Off Scenę otworzy Reni Jusis, czyli weteranka polskiej elektroniki. Wśród polskich artystów, którzy wystąpią na Offie pojawią się mroczny Baasch, soulowe So Flow, songwriter występujący pod pseudonimem Runforrest czy wschodzące gwiazdy z Sonbird. Z zagranicy przyjadą do nas. m.in. łotewscy przedstawiciele indie sceny, czyli Carnival Youth, a także Roo Panes znany z charakterystycznej barwy głosu i pięknych melodii. Off Scena od soboty do czwartku w ZetPeTe!

Zupełnie inne muzyczne wydarzenie rozpocznie się w piątek w Radiu Kraków. Już po raz 24. możecie wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Co w programie? Pianista Piotr Wyleżoł zaprezentuje swój album „Human Things” m.in. z udziałem Agi Zaryan i amerykańskiego saksofonisty Andy’ego Middletona. Wystąpi również austriacko-polsko-ukraiński zespół accepDance łączący etno jazz z muzyką współczesną. W koncercie specjalnym „Czar polskiej piosenki jazzowej” usłyszymy wokalistów młodego pokolenia. A w poniedziałek w Muzeum Manggha wystąpi polsko-norweski Maciej Obara Quartet z projektem „Unloved”. Uczta muzyczna już od piątku w Krakowie!

Teatr Ludowy ma prezent dla kobiet na majówkę - „Wszystko o mężczyznach”! Ten spektakl zebrał już wiele pochlebnych recenzji od widzów - przede wszystkim wywołuje salwy śmiechu na widowni! Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych… Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci i daje popis męskości w każdym wymiarze. Już w niedzielę o godz. 18 na Scenie pod Ratuszem.

A my mamy zaproszenia na kilka innych spektakli w Teatrze Ludowym w drugiej części majówki. Do wyboru macie:

Jeśli macie ochotę zobaczyć któryś ze spektakli, odpowiedzcie w ciekawy sposób na pytanie: Dlaczego majówka w teatrze? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 30 kwietnia do godz. 12.00 w tytule maila wpisując LUDOWY i tytuł oraz datę spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Męskość odmieniana przez wszystkie przypadki to temat „Testosteronu", spektaklu, który na majówkę proponuje nam Teatr Bagatela. Błyskotliwa komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne „nie” usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury. Sztuka to pierwowzór znanego filmu o tym samym tytule, który już przeszedł do klasyki polskich komedii. Porównajcie, co śmieszy bardziej - film czy spektakl? Ten drugi w Bagateli w sobotę i niedzielę o godz. 16 i 19:15. Z kolei na drugą część majówki Bagatela zaplanowała „Pomoc domową", czyli kontynuację brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych". Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy. Spektakl do obejrzenia od 1 do 3 maja o godz. 19:15.

KONKURS

Mamy do rozdania podwójne zaproszenie na niedzielny spektakl “Testosteron” o godz. 16 w Teatrze Bagatela, a także na „Pomoc domową" (3 maja, godz. 19:15). Jeśli macie ochotę zobaczyć jeden ze spektakli, dokończcie w ciekawy sposób zdanie: „Przepis na wymarzoną majówkę to...". Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl. W przypadku "Testosteronu" macie czas do piątku, 27 kwietnia do godz. 12.00, a jeśli chodzi o „Pomoc domową" - do poniedziałku, 30 kwietnia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie BAGATELA i spektakl, na który się wybieracie! Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Już w niedzielę Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Kino KIKA zaprasza na specjalny pokaz filmu Walerija Todorowskijego pt. „Bolszoj”. Film opowiada historię niezwykle utalentowanej tancerki baletowej Julii Olszańskiej, która pochodzi z małego górniczego miasta. Los podsuwa jej szczęśliwy bilet: jej talent zostaje zauważony przez byłego artystę baletu, który postanawia pomóc dziewczynce w drodze na główną scenę Rosji – Teatr Bolszoj. Droga ta wiedzie przez szkołę baletową, w której młodą niepokorną prowincjuszkę otacza swoją opieką jeszcze bardziej niepokorna nauczycielka. Świat baletu nie jest jednak usłany różami… Uwaga! W obsadzie dawno niewidziany Aleksandr Domagarow! A seans w niedzielę o godz. 17.

Alchemia w piątek zaprasza na koncert jednej z najbardziej krakowskich grup w Krakowie! A chodzi o Świetliki! Pojawią się na scenie Alchemii dokładnie o godz. 20. Któż nie słyszał charakterystycznej melorecytacji lidera grupy i poety, Marcina Świetlickiego? Zespół zasłynął też utworem „Filandia” z udziałem Bogusława Lindy. Obecnie grupa przygotowuje kolejny album pod roboczym tytułem „Gehenna”. Zdecydowanie jednak gehenną nie będzie piątkowy koncert, wręcz przeciwnie - dobre melodie i inteligentne teksty będą iść w parze!

Wyspy Owcze to wciąż dla nas egzotyczny i obcy kierunek podróży. A to stamtąd pochodzi Eivør, która już w niedzielę o godz. 20 wystąpi w Żaczku. Wokalistka i songwriterka jest obdarzona niespotykanym głosem. Gra przede wszystkim folk, ale również jazz, country, klasykę i trip-hopowy rock. Jej podejście do muzyki zdeterminowało też miejsce urodzenia - wychowywała się w małej wiosce Gřta, zamieszkałej przez około 500 osób. Tam dorastała w otoczeniu jedynej w swoim rodzaju natury, a także niezwykłej tradycji i kultury farerskiej. Jej rodzice i dziadkowie zaszczepili w niej miłość do starodawnych pieśni i ludowych ballad. Poczujcie ten klimat w Żaczku!

Na ten moment czekało wielu krakowian i wreszcie się doczekają! W czwartek czeka nas oficjalne otwarcie Muzeum Podgórza, czyli nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa! Nowe muzeum zaprasza na swój weekend otwarcia od piątku do niedzieli. Przez cały ten czas będzie można zwiedzać nowy obiekt bezpłatnie. W sobotę i niedzielę między 11 a 15 możecie wybrać się na przejazd zabytkowym tramwajem, w którym posłuchacie ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści. Poza tym czekają nas oprowadzania kuratorskie, koncerty, spacery miejskie i wiele innych atrakcji. Weekend na Podgórzu? Czemu nie!