górne tło

30 lat po „Wiośnie Solidarności”

W obecności uczestników wydarzeń z 26 kwietnia 1988 r. radni podczas sesji 25 kwietnia podjęli  rezolucję dotyczącą podziękowania za „Wiosnę Solidarności” w Krakowie.

W imieniu grupy radnych projekt rezolucji w tej sprawie referował Wojciech Krzysztonek, jeden z młodszych radnych. Do zebranych na Sali Obrad RMK kilka słów powiedzieli także niektórzy uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat: Stanisław Handzlik i Adam Skałbania.

- Chcemy podziękować osobom zaangażowanym w „Wiosnę Solidarności” – zryw strajkowy robotników Nowej Huty. Ten strajk, mimo stłumienia przez władzę, był ważnym sygnałem, że społeczeństwo ma dość ówczesnej władzy i  prędzej czy później wymusi zmiany. To podziękowanie w imieniu krakowskiego samorządu, można powiedzieć w imieniu krakowskich mieszkańców, będą składać najmłodsi radni Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa z wszystkich politycznych środowisk samorządu. Chcemy, aby to wydarzenie, to podziękowanie było pokazaniem  zgody samorządu ponad politycznymi podziałami. Możemy się w wielu sprawach różnić ale wobec bohaterów historii, także tej najnowszej, wspólnie możemy dziękować – mówi o rezolucji Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

 - 30 lat temu, 26 kwietnia 1988 roku rozpoczął się w nowohuckim kombinacie strajk o lepsze warunki życia i przywrócenie wolności obywatelskich. Ten pierwszy po stanie wojennym protest nowohuckich robotników, cieszył się od początku zdecydowanym poparciem środowisk opozycji antykomunistycznej oraz młodzieży akademickiej Krakowa. Radni Miasta Krakowa wyrażają uznanie i wdzięczność robotnikom Nowej Huty oraz osobom i instytucjom wspomagającym krakowską Wiosnę Solidarności 1988 r., za odwagę, wytrwałość i mądrość we wspólnym marszu do obranego celu – czytamy w projekcie rezolucji.

Projekt rezolucji