górne tło

Zobacz skwer im. Jacka Woźniakowskiego w 360°

Zapraszamy na kolejny wirtualny spacer po Krakowie. Tym razem nasza kamera 360° stanęła na skwerze pomiędzy ul. Szpitalną, Teatrem im. Juliusza Słowackiego i kościołem św. Krzyża. Skwer od 2014 r. nosi imię Jacka Woźniakowskiego, prezydenta Krakowa.

Jacek Woźniakowski urodził się w 1920 r., uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierz AK. Po wojnie ukończył studia na UJ, w latach 1948–1953 sekretarz redakcji „Tygodnika Powszechnego”, od 1953 r. wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w latach 1980–1990 profesor tej uczelni. Redaktor naczelny miesięcznika „Znak”, założyciel i redaktor naczelny Wydawnictwa „Znak”, członek Związku Literatów Polskich, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu UNESCO. Autor m.in.: „Laik w Rzymie i Bombaju”, „Co się dzieje ze sztuką”, „Tatry w poezji i sztuce polskiej”, „Czy artyście wolno się żenić?”,  „Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna?”. W latach 1990–1991 prezydent Krakowa. Zmarł w 2012 r. w wieku 92 lat.

Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, francuską Komandorią Palm Akademickich i orderem Legii Honorowej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.