górne tło

Kulturalny rozkład jazdy na majówkę!

Weekend majowy trwa! A z nim wiele wydarzeń w Krakowie, których nie można przegapić. Przede wszystkim wciąż macie szansę oglądać najlepsze niezależne filmy podczas festiwalu Off Camera, a na Off Scenie zagrają oczywiście niszowi artyści. Poza tym krakowskie teatry nie robią sobie przerwy na majówkę i zapraszają na najciekawsze spektakle ze swojego repertuaru. Wyjdźcie z domu po sprawdzeniu naszego kulturalnego rozkładu jazdy!

Jak zwykle na przełomie kwietnia i maja Kraków staje się europejską stolicą kina niezależnego. A to dzięki festiwalowi Netia Off Camera, który już po raz jedenasty przejmuje miasto! Tym razem możecie oglądać m.in. najciekawsze polskie filmy ostatnich miesięcy w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Rywalizują w nim chociażby świetny komediodramat „Atak paniki”, najnowszy kontrowersyjny film Małgorzaty Szumowskiej pt. „Twarz” czy romans science-fiction Bodo Koxa - „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Poza tym w ramach SerialConu miłośnicy seriali będą mogli wziąć udział w nocnych maratonach. W repertuarze m.in. najnowsza polska produkcja Canal+, czyli kryminał „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. Nie zabraknie też pokazów plenerowych na Placu Szczepańskim czy nad Wisłą oraz spotkań z twórcami w Miasteczku Filmowym. Szczegóły na stronie Off Camery.

Off Camera to jednak nie tylko filmy i seriale, to także muzyka! W czwartek i piątek już ostatnia szansa, żeby posłuchać koncertów w ramach Off Sceny, tym razem zlokalizowanej w ZetPeTe na ul. Dolnych Młynów w kompleksie Tytano. W piątek wystąpi tam zespół BeMy, który założyli dwaj bracia Mattia i Elie, urodzeni we Francji. Graja rocka, chociaż nie brakuje w ich muzyce odgłosów popowych i elektronicznych inspiracji. Sprawia to, że występy na żywo to nic innego jak jedna wielka skoczna impreza i zastrzyk dobrej energii. Przed nimi zaś wystąpi grupa Taśma, która zagra piosenkowe opowieści o swoich doświadczeniach osadzone w brzmieniu gitar i syntezatorów. Takie rzeczy tylko na Off Scenie, której program znajdziecie TUTAJ.

Nowohuckie Centrum Kultury już tradycyjnie w majówkę zaprasza nas do tańca! A dokładnie na Festiwal Tańca Współczesnego SPACER 2018! Wydarzenie prezentuje różne formy tańca współczesnego, a szczególnie te teatralne i improwizacyjne. Nie tylko osoby związane z tą sztuką, ale każdy może tam znaleźć coś dla siebie. W piątek o godz. 20 Teatr ROZBARK wystąpi w spektaklu „Fast Food Foot”, a dzień później o tej samej porze Lubelski Teatr Tańca przedstawi „Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy”. Poza tym warsztaty dla młodszych i tych starszych - jest w czym wybierać! Szczegółowy program na stronie NCK.

Teatry zdecydowanie nie zamykają się na majówkę! Na scenie STU zobaczycie spektakl „O psychiatrach, psychologach i innych psycholach”. Co kryje się pod tym intrygującym tytułem? Główny bohater sztuki, Rodrigo Montalvo Letellier, przed wizytą u psychiatry był człowiekiem szczęśliwym – jako mąż wyrozumiałej żony, ojciec dwójki nastolatków, właściciel rodzinnego interesu i domku z ogródkiem na przedmieściach Madrytu. Skłonność Rodriga do dziwnych „przejęzyczeń” stała się podstawą do zaskakującej diagnozy lekarskiej. Bohater wpada w wir spotkań terapeutycznych, a nowe interpretacje jego „problemu” prowadzą do nieuniknionej tragedii. Nie przerażajcie się jednak -  to lekka i zabawna komedia, a w głównej roli niezawodny Tomasz Schimscheiner. Najbliższe szanse na obejrzenie spektaklu już w czwartek i piątek o godz. 19.

Z kolei w Teatrze Ludowym do śmiechu skłaniać nas będzie spektakl „Akt równoległy”. Akcja tej komedii toczy się w zaciszu uroczego hoteliku. Pewnego wieczoru zjawiają się tam dwie pary kochanków, a każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I w tym momencie ten opis właściwie powinien się skończyć, aby nie popsuć Wam zabawy, co i tak jest zupełnie niemożliwe! Małżeńska komedia omyłek zagości na Dużej Scenie Ludowego już w piątek i sobotę o godz. 19! A na deskach teatru zobaczymy m.in. Piotra Pilitowskiego czy Katarzynę Tlałkę.

A może by tak obejrzeć musical? I to taki z najwyższej półki, jak np. „Chicago”! Taką możliwość macie w Teatrze Variete! Któż nie słyszał o tej słynnej historii? Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Barbara Kurdej-Szatan na scenie gwarantuje świetne show! A poza tym blisko 20 aktorów i 14 muzyków, którzy przeniosą nas w świat Chicago z czasów 20-lecia międzywojennego. Spektakle w czwartek o godz. 19, w sobotę o godz. 16 i 20, a w niedzielę o godz. 17:30.

Kino w majówkę to nie tylko festiwal Off Camera. Agrafka zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Kochankowie jednego dnia”. To nagrodzony w Cannes film mistrza francuskiego kina, Philippe’a Garrela, autora „Powiewu nocy” i „Zwyczajnych kochanków”. Jeanne ma 23 lata i właśnie przeżyła bolesne rozstanie z chłopakiem. Postanawia wrócić do rodzinnego domu i chwilowo znów zamieszkać ze swoim ojcem. Na miejscu dziewczyna odkrywa, że jej ojciec, profesor filozofii, ma romans z jedną ze swoich studentek, Ariane, która jest rówieśniczką Jeanne. Dwie młode kobiety stopniowo się poznają i zaprzyjaźniają… Jak skończy się ta historia, zobaczycie w czwartek 3 maja o godz. 16:45 w Agrafce.

Z kolei w Kinie Kika odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu „MIT” - nowa produkcja autorów filmu "The Ukrainians" Leonida Kantera i Ivana Yasnija, który opowiada historię życia i śmierci Wassyla Slipaka - światowej sławy śpiewaka operowego o unikalnym głosie. Ciekawa jest forma filmu - połączono w niej dokumentalne zdjęcia z animacją stworzoną przez karykaturzystę Jurija Żurawla. Z kolei za muzykę do filmu odpowiedzialny jest m.in. Evgueni Galperine, współpracujący z Luc Besson'em. A na koniec najważniejsze - twórcy filmu będą obecni na pokazie, a następnie odpowiedzą na pytania podczas specjalnego spotkania. A to wszystko w piątek o godz. 18.

W czwartek w Piwnicy pod Baranami czeka nas emocjonalna podróż przez życie utkana z piosenek m.in. Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Mariana Hemara, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua. Mowa tu o koncercie pt. „Nie dokazuj miły, nie dokazuj, czyli historie miłosne Marty Honzatko". Artystce w niezwykłych interpretacjach utworów będą towarzyszyć muzycy Kabaretu Piwnica pod Baranami – Agata Półtorak i Maciej Półtorak oraz świetny pianista Michał Rorat. Melancholijny koncert Marty Honzatko już w czwartek o godz. 20:30.

Na zakończenie długiego majowego weekendu zapraszamy do… Filharmonii Krakowskiej! Posłuchamy tam koncertu symfonicznego Orchestre D’Auvergne. Francuska orkiestra, która powstała już 37 lat temu, grała na scenach w ponad 20 krajach. Uznawana za jedną z najlepszych formacji kameralnych we Francji i w Europie. Orkiestra zazwyczaj w ciągu roku daje około stu koncertów rocznie i uczestniczy w największych festiwalach. Zespół składa się z 21 muzyków z całego świata, a ich repertuar to utwory barokowe, klasyczne i współczesne. Tym razem posłuchamy m.in. utworów Ludwiga van Beethovena oraz Piotra Czajkowskiego. Koncert już w niedzielę o godz. 19:30.