górne tło

Lotnisko na miarę naszych marzeń

Coraz bardziej imponujące staje się lotnisko w Balicach. Nie tylko pod względem architektonicznym, ale również w ilości przyjmowanych pasażerów. Krakowski port lotniczy odwiedzili radni z Komisji Promocji i Turystyki.

Krakowski port lotniczy przez ostatnie lata przeprowadził szereg inwestycji, zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i zamkniętej. Przede wszystkim rozbudowano terminal pasażerski, który obecnie przyjmuje rocznie ponad 8 mln pasażerów. 

Podczas posiedzenia komisji, radni wysłuchali informacji także o innych dokonaniach oraz planach na rozwój lotniska. Wybudowano parking wielopoziomowy, stworzono parking terenowy wraz z wybiegiem dla psów i innych zwierząt, które mogą podróżować drogą lotniczą. Stworzono nowoczesny przystanek kolejowy, który bezpośrednio z terminalem jest połączony kładką, tak by pasażerowie wygodnie i bezproblemowo mogli się przemieszczać. Teraz przyszedł czas na najważniejszą inwestycję czyli budowę nowej drogi startowej. Będzie miała 2,8 tys. metrów długości i 60 metrów szerokości. Inwestycja szacowana na około 250 mln zł ma zostać zrealizowana ze środków spółki zarządzającej lotniskiem. Budowa może się zakończyć w 2021 roku.

Radni dowiedzieli się również o tym, że krakowskie lotnisko jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce, z roku na rok notuje znaczące wzrosty w ilości odprawionych pasażerów. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice obsłużył w styczniu blisko 440,7 tys. pasażerów, czyli o 20 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. W tym czasie odnotowano 3 tys. 664 operacje startów i lądowań, to jest o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Dobre wyniki to zarówno efekt m.in. dużego zainteresowania podróżnych wyjazdami w ciepłe rejony Wysp Kanaryjskich: na Teneryfę i Gran Canarię, jak i połączeń z Wielką Brytanią: do Belfastu, Manchesteru i Bristolu - niemal 95 proc. miejsc na tych trasach w styczniu było zajętych.