górne tło

Ruszył Festiwal Nauki i Sztuki na Rynku Głównym

Na trzy dni Rynek Główny zamienił się w miasteczko naukowe. Od czwartku 17 maja, do soboty 19 maja, odbywa się tam XVIII Festiwal Nauki i Sztuki.

W inauguracji XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki, w czwartek 17 maja, na scenie przy Wieży Ratuszowej wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W 2018 roku przypada 100. rocznica śmierci prof. Antoniego Kępińskiego – wybitnego polskiego psychiatry, którego dorobek naukowy dowodzi, jak wielkie są możliwości ludzkiego umysłu. Dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest „Moc rozumu”.

W trakcie wydarzenia swoją działalność prezentuje Miejskie Centrum Dialogu.

Festiwal organizowany jest od 2000 roku, jego idea powstała podczas przygotowań do obchodów 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 11 lat Festiwal współorganizują krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne.

W miasteczku naukowym na Rynku Głównym odbywają się pokazy, konkursy oraz prelekcje. Wszyscy zainteresowani poznają nowe technologie, mogą uczestniczyć w pokazach, konkursach, oglądać doświadczenia naukowe. W tym samym czasie w siedzibach współorganizatorów odbywają się inne imprezy: sportowe, estradowe, a także koncerty, pokazy filmowe, wystawy i warsztaty.

 

 

Głównym organizatorem imprezy jest w tym roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, zaś patronem honorowym Festiwalu – między innymi – Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Szczegóły na temat Festiwalu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fnis.pl

OTO FOTOKRONIKA URZĘDU MIASTA KRAKOWA

festiwal nauki