górne tło

Święto Obwarzanka na placu Szczepańskim

Święto Obwarzanka to pierwszy festiwal poświęcony produktowi, który od kilkuset lat ściśle związany jest z Krakowem. To symbol Miasta Królów Polskich, chroniony oznaczeniem geograficznym przez Unię Europejską.

W weekend, 26 i 27 maja, na placu Szczepańskim i na Plantach – między ulicą Szczepańską a Szewską – mistrzowie wypieków z Krakowa i okolic prezentowali swoje wyroby, a lokalni artyści dodawali restauratorom i piekarzom animuszu.

Data wydarzenia była nieprzypadkowa – nawiązuje do przywilejów nadanych przez Jana Olbrachta 26 maja 1496 roku, na mocy których obwarzanki mogli piec i sprzedawać tylko piekarze krakowscy.


Aktywności w ramach wydarzenia zlokalizowane były na kilkunastu stoiskach. Każdy odwiedzający mógł spróbować obwarzanków, zarówno sauté czy z tradycyjnymi dodatkami maku, soli i sera, jak i pod postacią kulinarnych wariacji autorstwa najlepszych restauratorów. Z kolei lokalne restauracje wystartowały w konkursie na najlepszą wariację obwarzanka. Na stoiskach, oprócz obwarzanków, znalazły się też małopolskie specjały uznawane jako dania tradycyjne rejonu krakowskiego – zarówno przez Komisję Europejską, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Kraków. Partnerem wydarzenia było Żywe Muzeum Obwarzanka. Patronat medialny nad Świętem Obwarzanka objął RMF FM.