górne tło

Karty i programy pomagają krakowianom

O Krakowskiej Karcie Rodzinnej, pomocy dla młodych rodziców i innych pożytecznych dla mieszkańców Krakowa programach z Janem Żądło, dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa rozmawia Małgorzata Stuch.

Krakowska Karta Rodzinna 3+, Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, Karta Krakowska… Można by tak jeszcze trochę wymieniać te udogodnienia, z których korzystają krakowianie.

Jan Żądło: To prawda, jest tego sporo. Faktycznie każdy krakowianin może skorzystać ze zniżek, udogodnień i różnych świadczeń socjalnych oferowanych przez miasto.

Zanim zapytam o te świadczenia, które dostępne są również w innych miastach, podpytam, czy mamy coś, co oferowane jest prawie wyłącznie krakowianom?

Od razu przychodzi mi do głowy nasz program Kraków dla Rodziny N, który jest unikatowym programem w skali Polski. Jesteśmy prekursorem w tego typu pomocy – co jest naturalne, bo Kraków ma największy odsetek niepełnosprawnych mieszkańców i ten fakt jest brany pod uwagę przy realizacji polityki miejskiej. Program skierowany jest do rodzin, które wychowują dziecko niepełnosprawne. Jest on wzorowany na programie dla rodzin wielodzietnych. Wszyscy członkowie rodziny otrzymują specjalne karty, które uprawniają do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciach do żłobków i przedszkoli, przy czym w żłobkach rodzice są zwolnieni z opłat, a w przedszkolach płacą tylko 50 proc. stawki, a ponadto mają szereg zniżek do różnych instytucji  oraz u podmiotów prywatnych

Kraków dba o rodziny wielodzietne. Z myślą o nich wprowadzono wiele udogodnień.

Tak, wspieramy i promujemy rodziny wielodzietne. Właśnie rodzinom wielodzietnym przypominam o zaletach Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, która została wprowadzona jako element polityki prorodzinnej Miasta. Warto się o taką Kartę postarać i warto z niej skorzystać. Najprościej mówiąc, Krakowska Karta Rodzinna 3+ to system zniżek, preferencji i uprawnień przewidzianych dla rodzin (rodzica) mających na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Posiadacze Karty mają np. pierwszeństwo przyjęcia przy zapisach do żłobków samorządowych, zniżki na zakup biletów do miejskich instytucji kultury, miejskich basenów, ZOO,  dzieci korzystają z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. To oczywiście tylko część uprawnień i korzyści. Informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.kkr.krakow.pl, są również udzielane w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, ul. Stachowicza 18, tel. 12 616 50 50.

Czy wiele rodzin skorzystało z tej formy pomocy Miasta?

Przy pomocy Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ pomagamy ok. 6 tys. rodzin, więc będzie to w sumie ok. 30  tys. osób, członków rodzin. Program Kraków dla Rodziny N ruszył 1 listopada 2017 r., a  Karty Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem będzie mogło otrzymać ok. 7,5 tys. rodzin.

A od sierpnia krakowianie będą mogli przystąpić do kolejnego programu – Karty Krakowskiej…

Trwają ostatnie prace dotyczące Karty Krakowskiej. Od 1 sierpnia mieszkańcy naszego miasta będą mogli z niej korzystać. Dzięki temu otrzymają 20 proc. zniżki na bilety okresowe komunikacji miejskiej. Karta upoważnia też do rabatów w miejskich instytucjach kultury. Wnioski o Kartę Krakowską będzie można składać od 1 lipca przez internet i w wyznaczonych punktach obsługi Karty Krakowskiej.

Formy pomocy dla krakowian, o których rozmawialiśmy, to oczywiście nie jedyne organizowane i udzielane przez Miasto.

Oczywiście, że nie. Miasto oferuje tzw. becik gminny. 1 tys. zł mogą otrzymać krakowianie, których dochód wynosi 850 zł na osobę w rodzinie i których dzieci urodziły się w Krakowie. Wyjątkiem od tej reguły są rodziny wielodzietne posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+, w których becikowe gminne wypłacane jest na każde kolejne dziecko, bez względu na wysokość dochodów. Z myślą o młodych rodzicach zostały  uruchomione Kluby Rodziców oferujące młodym ludziom mającym dzieci w wieku do 2–3 lat ciekawe zajęcia i warsztaty oraz porady specjalistów, m.in. psychologa czy pedagoga – szczegóły można znaleźć na stronie www.kkr.krakow.pl w zakładce Kluby Rodzica.

Uruchomiliśmy bezpłatne porady prawne. Zapraszamy osoby, których nie stać na wynajęcie adwokata, do korzystania z takiego wsparcia. Dyżurujący w miejskich punktach prawnicy udzielą porad związanych m.in. z prawem pracy, sprawami rodzinnymi, spadkowymi, mieszkaniowymi, ubezpieczenia społecznego itd. Wykaz punktów można znaleźć na stronie www.bip.krakow.pl w zakładce Polityka Społeczna. Oczywiście realizujemy także wypłaty świadczeń 500+, zasiłków rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków rodzicielskich, a wkrótce będziemy wypłacać świadczenia z programu Dobry start tzw. 300+.

Tekst ukazał się w dwutygodniku KRAKÓW.PL