górne tło

W Kantorowicach będzie działać Klub Kultury Zakole

To już pewne. Budowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w nowohuckich Kantorowicach klub kultury będzie się oficjalnie nazywał: Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta Klub Zakole. O nazwie zadecydowali w głosowaniu mieszkańcy, a decyzję ogłoszono podczas wtorkowego, 10 lipca pikniku sąsiedzkiego. Przy okazji uczestnicy mieli okazję do zwiedzenia budowanego przez ZIM nowego miejsca spotkań.

Klub Zakole będzie kolejnym osiedlowym domem kultury, działającym w strukturach Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta. W ostatnich tygodniach odbywały się konsultacje z mieszkańcami dotyczące nazwy. – Było bardzo wiele propozycji, jak ma się nazywać dom kultury. Ostatecznie wyłoniono kilka, które miały najwięcej głosów, a Komisja d/s Wyboru Nazwy, złożona głównie z przedstawicieli społeczności lokalnej zadecydowała, że dom kultury będzie się nazywał Zakole – mówi Jarosław Szwec, kierownik klubu.

Oficjalne nadanie nazwy odbyło się podczas pikniku sąsiedzkiego, który we wtorek, 10 lipca odbył się na Błoniach Kantorowickich, nieopodal budowy realizowanej przez ZIM w Krakowie. Spotkanie było też okazją do zobaczenia od środka nowego budynku. – Można powiedzieć, że inwestycja jest na ukończeniu, do zrealizowania pozostał niewielki zakres prac związanych z instalacjami, a także zagospodarowanie terenu wokół klubu. Liczę, że w sierpniu przekażemy budynek operatorowi, czyli Ośrodkowi Kultury Kraków Nowa Huta – informuje Jarosław Skóra, Zastępca Dyrektora ZIM w Krakowie. Samo udostępnienia klubu Zakole mieszkańcom powinno nastąpić w październiku.

Warto wiedzieć, że klub kultury w Kantorowicach powstaje w tzw. technologii pasywnej, co oznacza, że będzie miał najwyższy standard termiczny i wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną . Będzie więc to obiekt o najwyższym komforcie termicznym i wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m2/rok. Dla porównania, w przypadku budynku energooszczędnego to zapotrzebowanie wynosi ok. 60 kWh/m2/rok.

Projektanci z biura ARCHITEKTURA PASYWNA PYSZCZEK I STELMACH SP.J. zadbali nie tylko o atrakcyjną i nowoczesną bryłę budynku. Obiekt został tak zlokalizowany na działce, by nie było konieczności wycinek, czy przesadzenia drzew i krzewów tworzących ogród społeczny, założony przez mieszkańców w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”.

Budynek dzieli się na dwie części przestrzenne - wyższa bryła o dachu skośnym dwuspadowym, pomieści salę wielofunkcyjną. Natomiast w niższej części znajdą się dwie małe salki, zaplecze administracyjne, sanitarne, magazynowe i techniczne. Z korytarza jest dostęp do wszystkich pomieszczeń. Największe z nich to sala wielofunkcyjna o pow. użytkowej 148,55m2 z możliwością wydzielenia za pomocą ściany przesuwnej na dwie mniejsze sale funkcjonujące jednocześnie z odrębnymi wejściami również na taras zewnętrzny. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Murkrak Sp. z o.o. z podkrakowskich Węgrzc. Wartość kontraktu to ok. 2,2 mln zł.