górne tło

Uwaga! Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych wód

IMGW wprowadziło drugi stopień zagrożenia powodziowego. W związku z intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od 18 lipca, do dzisiaj, 20 lipca, do godz. 18.00.

Wczoraj, o godz. 12.00, W Krakowie poziom wody na posterunku wodowskazowym Kraków – Bielany osiągnął wartość 239 cm. Do stanu ostrzegawczego brakowało 131 cm. W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na odcinku Wisły na terenie województwa, nastąpi dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich. Stany ostrzegawcze zostaną przekroczone w profilach Karsy oraz Szczucin. W profilu Jawiszowice poziom wody może przekroczyć stan alarmowy.

Na terenie miasta Krakowa od 17 lipca Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa uruchomiło monitoring wybranych punktów potencjalnego zagrożenia, związanego z intensywnymi opadami deszczu, zgodnie z „Procedurą postępowania na wypadek wystąpienia zagrożeń spowodowanych nawalnymi opadami deszczu na terenie Miasta Krakowa”.

Monitorowanie stanu wód rozszerzono do 23 punktów kontrolowanych co 6 godzin. W kilku ciekach poziomy wody były nieznacznie podniesione, ale nie stanowią one zagrożenia. ZIKiT jest jednak gotowy na wypadek konieczności uruchomienia gminnego magazynu przeciwpowodziowego.

18 lipca, o godz. 21.30, w Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego odbyło się doraźne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego – w związku z długotrwałymi, nawalnymi opadami deszczu. Tematem był aktualny stan zagrożenia powodziowego na terenie województwa małopolskiego, w tym na terenie Krakowa. Zwrócono także uwagę na zagrożenia sanitarne związane z bakteriami, które mogą się pojawić po przepełnieniu zbiorników szambowych oraz konieczność silniejszego nadzoru nad bezpieczeństwem sanitarnym dostaw wody, omówiono też możliwe zagrożenia związane z osuwiskami.