górne tło

Odeszła Danuta Urbanowicz

W środę, 18 lipca, zmarła Danuta Urbanowicz – wybitna malarka awangardowa, reprezentująca nurt malarstwa materii, znakomity pedagog, pamiętany przez wiele pokoleń absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek Grupy Nowohuckiej i II Grupy Krakowskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się dzisiaj, o godz. 13.00, na Cmentarzu Batowickim.

Danuta Urbanowicz urodziła się w Radomiu, 3 listopada 1932 roku. Ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1957 studia na ASP w Krakowie, w pracowniach: Jacka Pugeta, Adama Marczyńskiego, Jonasza Sterna. Zrobiła dyplom w pracowni malarstwa, u prof. Czesława Rzepińskiego. Od 1956 roku wystawiała wraz z artystami, którzy stanowili Grupę Nowohucką. W latach 1959-62 pracowała przy tworzeniu teatru lalkowego „Widzimisie” w Nowej Hucie. Od 1961 należała do II Grupy Krakowskiej. Była profesorem w Katedrze Sztuk Wizualnych, na Wydziale Form Przemysłowych w krakowskiej ASP. Mieszkała w Nowej Hucie. Zmarła 18 lipca 2018 roku.

„(...) W każdym obrazie, a właściwie w każdym cyklu wyrażam pewne treści, które nie są do końca nazwane. Są bardzo otwartą ewokacją. Proces, kara, wina, trwanie, upływ czasu… Interesuje mnie to, co dzieje się z ludźmi, z przedmiotami, z materią w czasie” (z rozmowy z Janem Michalskim, z katalogu „Danuta Urbanowicz. Obrazy”, wyd. Galeria Zderzak, Kraków 1993).

malarka, obraz