górne tło

Miejskie inicjatywy walczą o Słoneczniki 2018

Portal CzasDzieci.pl ogłosił już listę inicjatyw dla dzieci i młodzieży nominowanych w plebiscycie Słoneczniki 2018 w Krakowie. Znalazło się wśród nich wiele przedsięwzięć zrealizowanych od lipca 2017 do czerwca 2018 r. przez miejskie instytucje: muzea, ośrodki i domy kultury, teatry i biblioteki. Do 9 września, za pomocą specjalnego formularza, rodzice mogą głosować na najbardziej wartościowe wydarzenia.

Do 31 lipca można było zgłaszać propozycje na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci i młodzieży w wieku do lat 14: warsztaty, koncerty, spektakle, festiwale i inne zajęcia, zapewniające dzieciom rozrywkę i wszechstronny rozwój. W ten sposób powstała lista około 100 przedsięwzięć podzielonych na sześć kategorii: język, logika, sztuka wizualna, muzyka, ruch, przyroda. O tym, które z nich zostaną nagodzone statuetką złotego Słonecznika, zdecydują rodzice oraz profesjonalne jury składające się z przedstawicieli środowiska naukowego zajmującego się psychologią i pedagogiką dziecięcą.

Głosować można do 9 września na stronie: sloneczniki.czasdzieci.pl. Wyniki poznamy we września, a wyróżnienia zostaną wręczone na uroczystej gali na przełomie września i października.

W tej edycji plebiscytu doceniono Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – za organizację zajęć „Tajemniczy Kufer” (język), „Akademia Małego Odkrywcy” (sztuki wizualne), „Mały wielki Kraków” (język), Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – za organizację zajęć „Aktywne czytanie” (język), warsztatów „Odkrywanie wirtualnego – Salvatore Vitale” (język) i „Zabawy z książką zagraniczną” (sztuki wizualne), Muzeum Armii Krajowej – za organizację zajęć „Za Naszą Wolność i Waszą – odkryj historię WP” (logika), Muzeum Inżynierii Miejskiej – za organizację wystawy “To takie proste!” (logika).

Biblioteka Kraków została nominowana za „Kluby Słuchającego Malucha” (język) i „Wakacje z matematyką” (logika).

Teatr Groteska może pochwalić się nominacją za „Cudowna Lampę Aladyna” (język i sztuki wizualne), „Kto pocieszy pechowego nosorożca?” (język i sztuki wizualne) i – oczywiście – „Wielką Paradę Smoków” (sztuki wizualne). Teatr Łaźnia Nowa ma szansę na wyróżnienie w kategorii sztuki wizualne i język za „Małą Boską Komedię”.

Nowohuckie Centrum Kultury zostało nominowane za swój sztandarowy, cieszący się niesłabnącą popularnością projekt – Festiwal Teatrów dla Dzieci (język i sztuki wizualne).

W kategorii przyroda wyróżniło się Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, które wraz z Konsulem Honorowym Czarnogóry w Krakowie Marcinem Rutą zrealizowało zajęcia „Mali Strażnicy Przyrody”, a we współpracy ze Strażą Miejską Miasta Krakowa – „Akademię Barbakusa”.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zostało nominowane w kategorii ruch za projekt „Cyrk rodzinny”, a Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” – za Mistrzostwa Polski w Speedcubingu.

Popularnością cieszyły się też projekty będące efektem współpracy kilku instytucji, jak „Patroni krakowskich ulic” (sztuki wizualne, organizatorzy: Rada Dzielnicy Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102, Biblioteka Kraków).

Warto zwrócić uwagę na Przedszkole Samorządowe nr 90 im. Św. Mikołaja, które razem z Muzeum Narodowym zorganizowało „Majówkę z Wyspiańskim” (język i sztuki wizualne).

Serwis internetowy CzasDzieci.pl już po raz ósmy organizuje plebiscyt Słoneczniki w Krakowie. Celem jest nagrodzenie wysiłku i pomysłowości organizatorów wydarzeń kierowanych do dzieci. Najważniejsze kryteria oceny to: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka, atrakcyjność inicjatywy oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka.