górne tło

Matematyczne sukcesy w Rumunii

Sześciu uczniów, w tym trzech z Krakowa, reprezentowało Polskę na 59. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Rumunii (3–14 lipca). Polska ekipa zajęła 9. miejsce w klasyfikacji drużynowej, kończąc zmagania z najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej i trzecim w Europie.

Wynik osiągnięty na tegorocznej Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej ma wymiar historyczny, bo ostatni raz polscy olimpijczycy zakwalifikowali się do pierwszej dziesiątki w 1981 roku. Polską drużynę tworzyli: Radomił Baran, Jan Fornal, Daniel Murawski oraz krakowianie: Tomasz Ślusarczyk (V LO), Mariusz Trela (V LO) i Radosław Żak (Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny z Nazaretu). Krakowscy zawodnicy zdobyli srebrne medale. Cała szóstka to niezwykle doświadczeni i ciężko pracujący młodzi ludzie.

Mariusz Trela ma już na swoim koncie brązowy medal z matematyki w Tajlandii, złoto w Brazylii i złoto z informatyki w Iranie. We wrześniu leci do Japonii, gdzie zmierzy się z najlepszymi informatykami świata.

Radosław Żak pierwsze tytuły zdobywał w klasie V i VI szkoły podstawowej. W kwietniu 2018 r. jako uczeń gimnazjum rywalizował z najlepszymi licealistami w Olimpiadzie Ogólnopolskiej i uzyskał najwyższy, co dało mu miejsce w reprezentacji na Międzynarodową Olimpiadę w Rumunii. Kilka tygodni przed tymi zawodami zdecydowanie zwyciężył podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej w Hanoi.

Tomaszowi Ślusarczykowi, srebrnemu medaliście z Rumunii, niewiele brakowało, by w tym roku reprezentował Polskę także w olimpiadzie chemicznej.

Krakowską ekipę prowadzi wybitny nauczyciel z V LO Jacek Dymel, współautor wielu uczniowskich sukcesów.

Od roku akademickiego 2017/2018 Wydział Matematyki i Informatyki UJ obejmuje opieką najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów liceów z Polski południowej, przydzielając licealistom tutorów, którzy pomagają im w rozwoju ogólnej kultury matematycznej. Tutoring opiera się na indywidualnych spotkaniach i zdalnym kontakcie. Jest kierowany do uczniów o najwyższym potencjale matematycznym, udokumentowanym wybitnymi osiągnięciami, tych, dla których kółka i warsztaty są już niewystarczające.

Uczniowie z Krakowa objęci tutoringiem w roku akademickim 2018/2019 to: Filip Kamiński z II LO, Piotr Kubaty z V LO, Piotr Ryłko z V LO, Tomasz Ślusarczyk z V LO i Radosław Żak z V LO.