górne tło

„Kody miasta” dla najmłodszych czytelników

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, a może po prostu Smok Wawelski – historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek. Projekt „Kody miasta” – flagowy spacer literackimi ławkami Krakowa po raz pierwszy wzbogacił się o nowych sześć postaci z literatury dziecięcej. 6 września nowe ławki pojawiły się w skwerze parkowym przy alei Daszyńskiego, a siódma – na bulwarach wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego.

To już kolejna odsłona projektu „Kody miasta” realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Po Nowej Hucie i Kazimierzu, Grzegórzki to następna dzielnica spoza centrum Krakowa, która zyskuje literackie ławeczki, tym razem – ze względu na charakter przestrzeni sprofilowane na odbiorcę dziecięcego.

– Ogromnie cieszy nas sukcesywny rozwój projektu popularyzującego literaturę w przestrzeni miasta. W ciągu ponad czterech lat funkcjonowania projektu opletliśmy miasto kluczem literackich odniesień. Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk, które umilą czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w parkach, a rodzicom bawiącym dzieci na al. Daszyńskiego dają narzędzie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów dziecięcej wyobraźni – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – „Kody miasta” to jednak nie tylko sygnały „literackości” Krakowa w przestrzeni miejskiej. To także łączenie literatury z nowymi technologiami, które są dla nas bardzo istotnym elementem promocji czytelnictwa – dodaje.

Wśród wyróżnionych bohaterów literackich, których autorzy lub sami bohaterowie byli lub są związani z Krakowem, znaleźli się: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema; Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna. Nowe literackie ławki znajdują się na skwerze parkowym przy alei Daszyńskiego wokół placu zabaw. Z kolei ostatnia z nich trafiła nieco dalej, lecz we właściwe sobie miejsce – mowa oczywiście o tabliczce Smoka Wawelskiego, która znalazła się u stóp Zamku Wawelskiego przy rzeźbie słynnego Smoka.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

Projekt „Kody miasta” to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób promocji Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje prestiżowy tytuł w  przestrzeni publicznej, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu i urzeczywistnia ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta. Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a także na kamienicach Kazimierza.

Więcej o projekcie na stronie internetowej kody.miastoliteratury.pl.