górne tło

Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź co się dzieje

Niepostrzeżenie nadszedł półmetek tygodnia, a z nim połowa pierwszego tygodnia szkoły. Żeby dobrze spędzić ten dzień zapraszamy do naszego kulturalnego rozkładu jazdy! A w nim znajdziecie kilka propozycji na spęczenie dzisiejszego wieczoru.

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Chcecie wiedzieć, jak brzmią Gitara króla Francji Ludwika XIV i koncerty Jana Sebastiana Bacha na skrzypce, klawesyn i… saksofon? Przyjdźcie na koncerty XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Najzdolniejsi uczniowie, studenci i świeżo upieczeni absolwenci szkół muzycznych wszystkich stopni zaprezentują również kompozycje fortepianowe Beethovena, Chopina, Statkowskiego i Liszta oraz operowe arie Monteverdiego, Vivaldiego, Purcella czy Mozarta. O godz. 16.30 w Pałacu Krzysztofory koncert „Gitara króla Francji Ludwika XIV” a w nim Giuliani: Julia Żarnowska (gitara), Bogumiła Gizbert-Studnicka (klawesyn), A. Vivaldi Koncert A-dur RV 82, Koncert D-dur RV 93, I. Albéniz Suita hiszpańska op. 47 oraz L. Boccherini Introduction et fandango.

Włoski Instytut Kultury przy ul. Grodzkiej 49 zaprasza wszystkich miłośników Włoch i języka włoskiego na cotygodniowe (każda środa o godz. 19.00) spotkania z kinematografią włoską. Pokazy w oryginalnej wersji językowej. Napisy w języku włoskim dla niesłyszących. Na dobry początek zobaczymy komedię „Workers - Pronti a tutto” (2012) w reżyserii Lorenzo Vignolo opowiadającą o bezrobociu z perspektywy trzech młodych ludzi. Wstęp wolny!

Kino Paradox przy ul. Krupniczej 38 zaprasza na przegląd filmów w ramach 15. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Twórcy festiwalu pragną animować przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. O godz. 20.00 zobaczymy dwa filmy:

Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27) zaprasza o godz. 20.00 na przedpremierowy pokaz trzeciej odsłony „Najlepszych polskich 30’” - cyklu prezentującego najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe ostatnich lat. Zobaczymy dwie fabuły oraz dwa filmy dokumentalne. Widzowie zobaczą wspaniały aktorski popis Tomasza Kota i Mariana Opani w filmie „Atlas” Macieja Kawalskiego. To nagrodzona Srebrnym Lajkonikiem na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym szalona opowieść o bardzo nietypowym szpitalu psychiatrycznym z dużą dawką absurdu. Na ekranie pojawi się także Jerzy Radziwiłłowicz jako Zdzisław Beksiński filmie „Pars pro toto” Katarzyny Łęckiej - historii nieoczekiwanej przyjaźni samotnego mistrza z młodą kobietą. W programie także jedyny dokument z Polski, który znalazł się w konkursie krótkich filmów ostatniej edycji festiwalu Sundance, czyli „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. W poruszającej opowieści o dojrzewaniu reżyserki zapraszają widzów do świata młodych konnych gimnastyczek. Łzy śmiechu i wzruszenia wywoła fantastyczna „EuforiaNatalii Pietsch – dokumentalna historia dwóch kobiet żyjących tą samą pasją, czyli przygotowaniem swoich pudli do psich pokazów piękności.
Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami. Gośćmi pokazu będą autorka „Euforii” Natalia Pietsch oraz reżyserka filmu „Pars pro toto”, Katarzyna Łęcka.
Filmy prezentowane będą z angielskimi napisami.

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Twórcze POLART zaprasza na II Międzynarodowy Festiwal POLART 2018. W Domu Polonii na Rynku Głównym 14 o godz. 18.00 usłyszymy Koncert kameralny: „Fryderyk Chopin w 100. rocznicę odzyskania niepodległości”. Na Fortepianie zagrają Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska i Joachim Kołpanowicz. Koncertowi towarzyszy wystawa polskiej sztuki współczesnej: plakat muzyczny: Zbigniew Latała
oraz rzeźba: Stefan Dousa, Bronisław Krzysztof, Wincenty Kućma, Krystyna Nowakowska, Jerzy Nowakowski, Józef Sękowski.

O godz. 19.00 w Spółdzielni Ogniwo, ul. Paulińska 28 odbędzie się spotkanie z Konstantym Usenką, autorem „Buszującego w barszczu”, książką która jest mapą rosyjskiej kontrkultury w plastikowo-szklanej erze oligarchicznego kapitalizmu. Autor bierze pod lupę współczesne zjawiska muzyczne, kładąc szczególny nacisk na osiedlowy rap i jego przesłanie. Opisuje, co stało się z dziedzictwem kultury punk i nowej fali czasów pierestrojki, która inspiruje dziś młode pokolenie artystów. Pokazuje barwną mozaikę nawiązań do tradycji awangardy początku XX wieku, radzieckiej fantastyki, „kosmicznej” analogowej elektroniki, syberyjskiego szamanizmu i szemranej „błatnej” kultury. Spotkanie z autorem poprowadzi Olga Drenda. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają do klubu Piekny Pies na imprezę, na której DJ-em będzie Konstanty Usenko (start: 21.30).