górne tło

Dyskusja o nagrodzie

"Nagroda im. Garetha Jonesa", renowacja tablic informacyjnych oraz audyt instytucji kultury - tymi tematami zajęła się Komisja Kultury i Ochrony Zabytków. Największe emocję wzbudził jednak pierwszy z nich.

Większość członków Komisji negatywnie wyraziła się na temat projektu uchwały w sprawie ustanowienia Nagrody Literackiej Miasta Krakowa, pn. „Nagroda im. Garetha Jonesa”. Autorem projektu jest radny Łukasz Wantuch. Jak sam przyznał, motywacją do ustanowienia tej nagrody jest film opowiadający historię Garetha Jonesa, autorstwa Agnieszki Holland. – Reżyserka kręciła film w Krakowie, stąd moja inicjatywa, by nagrodą tą promować miasto i przede wszystkim honorować zasłużonych korespondentów i dziennikarzy, którzy mimo gróźb i nacisków, zachowali rzetelność oraz najwyższe standardy moralne i zawodowe – mówił Łukasz Wantuch. Nagroda miałaby składać się z dwóch części: krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem prasy lokalnej oraz części zagranicznej, przyznawanej dziennikarzom z Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy, Rosji i Białorusi. Jednak projekt nie spotkał się z akceptacją większości radnych. Nie zabrakło głosów krytycznych. Radna Teodozja Mliszewska wspomniała o wielu postaciach, które bardziej niż Gareth Jones zasłużyły na miano ustanowienia nagrody ich imienia. Z kolei radna Agata Tatara wspomniała o niechlubnej przeszłości patrona nagrody. Według radnej miał on sprzyjać ruchom faszystowskim. Krzysztof Durek zaś powiedział, że projekt nagrody zawiera wiele błędów merytorycznych, a ponadto sama osoba Garetha Jonesa nie jest kojarzona w żadnym stopniu z Krakowem, dlatego nie może być nazwana Nagrodą Literacką Miasta Krakowa. Stąd decyzją komisji projekt otrzymał negatywna opinię.

Z kolei projekt renowacji tablic historycznych na terenie Nowej Huty otrzymał pozytywną opinię. Jest to kierunkowa uchwała dla prezydenta, polegająca na podjęciu wszelkich możliwych działań w celu renowacji tablic informacyjnych w Nowej Hucie. Każde z nowohuckich osiedli posiada tablice informacyjne z mapami i najważniejszymi obiektami turystycznymi i zabytkowymi, jednak ich stan pozostawia wiele do życzenia. Tablice są brudne, nieczytelne, zamazane i wiszą na nich ogłoszenia, a część z nich została zdemontowana lub ukradziona. Stąd inicjatywa grupy radnych, by zamontować nowe tablice albo stare poddać renowacji.

Komisja wysłuchała także informacji Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat planowanych audytów w instytucjach kultury. Jak powiedziała dyrektor Wydziału, Katarzyna Olesiak  cześć z audytów w formie pilotażowej już została przeprowadzona w krakowskich teatrach. W przyszłym roku zaś planowany jest audyt wszystkich pozostałych instytucji kultury.