górne tło

Teatr Ludowy będzie dostępny dla osób niewidomych

Symultaniczna audiodeskrypcja, obecność przewodników i nowatorskie wykorzystanie rekwizytów oraz kostiumów – to nowy projekt Teatru Ludowego „Przewodnicy zmysłów”. Wszystko po to, aby osoby niewidome mogły być pełnoprawnymi widzami teatru.

 – W Polsce brakuje spektakli teatralnych skierowanych do widzów niewidomych. Poprzez realizację projektu Teatr Ludowy otwiera się na nową grupę widzów. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

 

 

Od września 2018 r. do grudnia 2019 r. osoby niewidome i niedowidzące będą uczestniczyły w warsztatach w ramach projektu „Przewodnicy zmysłów”. Zajęcia będą odbywały się co dwa tygodnie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Włodzimierza Dolańskiego przy ul. Tynieckiej 6. Efektem finalnym warsztatów będzie instalacja teatralna, czerpiąca z wypracowanych doświadczeń, która swoją premierę będzie miała w czerwcu 2020 roku.

Projekt w innowacyjny sposób pozwoli niepełnosprawnym zaangażować m.in. zmysł dotyku, węchu, smaku i słuchu. Widzowie będą mogli poczuć, że postaci jest zimno, że jest zmęczona, bo musi dźwigać ciężki bagaż, że czuje się źle ze względu na nieprzyjemny zapach. Spektakl-instalacja poprzez swoją formę ma prowokować do wykształcenie nowej formy uczestnictwa w teatrze, która zakłada maksymalne zbliżenie widza do kreowanej rzeczywistości. Dodatkowo realizacja projektu pozwala na stworzenie przestrzeni do spotkania i wprowadza element nowej, bo opartej na współdziałaniu, wspólnotowości widzów widzących i niewidzących. Forma teatralna spektaklu to nowatorskie wykorzystanie rekwizytów oraz kostiumów, które są używane nie tylko przez aktorów, ale również przez widzów. Ci ostatni poprzez ich dotykanie, smakowanie i wąchanie wchodzą w pełni w wykreowaną rzeczywistość, w której zmysły uruchamiają emocje.