górne tło

Dzień Otwarty w krakowskiej Ekospalarni

Czy wiesz, że to, co nie nadaje się do recyklingu, a krakowianie wrzucają do kosza, w Ekospalarni zamieniane jest na prąd i energię cieplną? A wszystko w bezpieczny sposób, ze stałą kontrolą emisji. Wiedzą o tym nawet pszczoły, które zadomowiły się na dobre w ekospalarniowej pasiece.  Przekonać się o tym można było 6 października podczas Dnia Otwartego. Każdy, kto chciał zobaczyć co kryje w sobie ten nowoczesny budynek, mógł z przewodnikiem przemierzyć wnętrza ścieżki edukacyjnej. Dla najmłodszych i trochę starszych przygotowano moc atrakcji.

Ekospalarnia mieszcząca się przy ul. Giedroycia 23, w dzielnicy XVIII Nowa Huta, była otwarta dla mieszkańców od godz. 10.00 do 16.00. W trakcie zorganizowanego zwiedzania z przewodnikiem można było przemierzyć ścieżkę edukacyjną, przez chwilę móc śledzić działania operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka czy też zajrzeć do głównej dyspozytorni, czyli „mózgu” Ekospalarni. Na małych i troszkę starszych gości czekały dodatkowe atrakcje: podglądanie życia pszczół z pasieki, zabawa w „młodych chemików” czy też metodą upcyklingową tworzenie energii. Dla wszystkich były balonowe upominki.

 

 

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów jest największą inwestycją Krakowa z udziałem środków unijnych. Stanowi on ostatnie ogniwo nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Jest w stanie przekształcić 220 tys. ton odpadów komunalnych rocznie i wyprodukować z nich energię elektryczną w ilości odpowiadającej rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje oraz energię cieplną odpowiadającą zapotrzebowaniu co dziesiątego mieszkańca naszego miasta. Ekospalarnia jest przy tym obiektem bezpiecznym dla ludzi i środowiska, spełniającym restrykcyjne wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń. Przekształcane są w niej odpady pochodzące tylko i wyłącznie z terenu Gminy Miejskiej Kraków.