górne tło

Mała Boska Komedia: trwa druga edycja festiwalu

4 października ruszyła Mała Boska Komedia – wzbogacona o warsztaty oraz przegląd najlepszych w Polsce, licznie nagradzanych spektakli dla dzieci i młodzieży. Festiwal, który otrzymał w ubiegły piątek Złote Słoneczniki.

Jesteś rodzicem? Przyjdź z dzieckiem do Łaźni Nowej na spektakl, który sprawi, że porozmawiacie ze sobą o sprawach ważnych nie tylko dla małych ludzi, ale i dla świata! Mała Boska Komedia to niezwykły przegląd polskich, najciekawszych produkcji teatralnych dla dzieci i młodzieży. Zobaczycie spektakle, które wciągają widza w opowieści pełne przygód, szaleństw, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do twórczych inicjatyw, bawią do łez czy też skłaniają do rozmowy o tematach ważnych i do samodzielnej interpretacji świata. Traktują dziecięcą i młodzieżową publiczność partnersko i na serio. Mała Boska Komedia to spektakle pełne mądrych opowieści i świetnej zabawy – atrakcyjne dla całych rodzin, bo kto z dorosłych nie chciałby znowu poczuć się dzieckiem?

– Spektakle teatralne dla dzieci to ogromne wyzwanie dla pokolenia wysokich technologii. Teatr uczy kreacji, kształtuje wyobraźnię, uczy współdoświadczania i przede wszystkim formuje język. Magia teatru, umowność rekwizytów i scenografii może rozbudzić w dziecku twórcze możliwości, których nie zapośredniczy żadne inne medium. Ale najważniejsze jest uczenie się odczytywania uczuć i emocji aktora. Jeśli dzieci posiądą tę umiejętność będą świadomie i skutecznie budowały swoje relacje z drugim człowiekiem. Głęboko przeżywane, opowiadane w teatrze historie pozwolą dziecku rozumieć realne zdarzenia w świecie. Tego niezwykle ważnego zadania podjęła się Łaźnia Nowa – czytamy w laudacji Złotych Słoneczników przyznawanych przez Czasdzieci.pl. Festiwal potrwa do 8 listopada.

 

TEATRALNY ROZKŁAD JAZDY

Program artystyczny

SPEKTAKLE

21.10.18 | niedziela | 19:00 Biblia. Rdz. 111 (koprodukcja: Nowy Teatr w Warszawie i Fundacja Centrala) wiek 6+

8.11.18 | czwartek | 19:00 Słoń i kwiat (koprodukcja: Grupa Coincidentia i Białostocki Teatr Lalek) wiek 6+

 

Wydarzenia towarzyszące

WARSZTATY

20.10.18 | sobota | 13:00–16:00 Trening aktorski dla młodzieży, wiek 15–18

 

MASTERCLASSES

21.10.18 | niedziela | 12:00–15:00 Teatroterapia – warsztat pracy teatralnej z osobami z niepełnosprawnościami [Justyna Sobczyk]

21.10.18 | niedziela | 15:30–18:30 Spektakl od A do Z – warsztat pracy teatralnej z dziećmi [Dagmara Żabska]

7.11.18 | środa | 17:30–20:30 Te(k)st dla reżysera – warsztat pracy z tekstem teatralnym [Iga Gańczarczyk]

Bilety i zgłoszenia na warsztaty: bilety@laznianowa.pl, www.laznianowa.pl/tickets

Uwaga, bilet na dowolny spektakl prezentowany w ramach festiwalu upoważnia do wejścia na koncert Jerza Igora.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenia odbywają się w siedzibie teatru przy os. Szkolnym 25. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

 

OPISY SPEKTAKLI

21.10.18 | niedziela | 19:00

BIBLIA RDZ. 1–11

KORPODUKCJA: NOWY TEATR W WARSZAWIE I FUNDACJA CENTRALA Spektakl i warsztaty plastyczne dla widzów powyżej 6 roku życia.

Czas trwania: 70 minut

Bóg stworzył świat i ludzi, ale nikomu nie dał do niego instrukcji obsługi. Księga Rodzaju opowiada o trudnej relacji ludzi z Bogiem w czasach, gdy dopiero się poznawali. Ludzie w tej opowieści popełniają mnóstwo błędów i Bóg ich za to karze – lub nie. Zupełnie jak dziś! Nasze mity pozwalają nam wspólnie marzyć i działać. Historie biblijne są spoiwem, które jednoczy świat żydów, chrześcijan i muzułmanów. Dzisiaj te historie są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Podążamy tropem trudnych wyborów i poważnej literatury, która uczy podejścia do świata bez taryfy ulgowej (Michał Zadara). Biblia. Rdz. 1–11 to połączenie warsztatów plastycznych i spektaklu dramatycznego dla osób wszystkich wyznań.

Uwaga! Podczas spektaklu każdy widz bierze udział w działaniach plastycznych i może pobrudzić się farbami. Używamy materiałów, które można sprać z ubrań.

reżyseria: Michał Zadara | scenografia: Robert Rumas | muzyka: Jan Duszyński | światła: Artur Sienicki | asystentki reżysera: Michalina Żemła, Iga Dzięgielewska | obsada: Paulina Holtz, Robert Koszucki, Julia Leszkiewicz, Barbara Wysocka

 

8.11.18 | czwartek | 19:00

SŁOŃ I KWIAT według opowiadań Briana Pattena w przekładzie Piotra Sommera

KOPRODUKCJA: GRUPA COINCIDENTIA I BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK Spektakl dla widzów powyżej 6 roku życia.

Czas trwania: 60 minut

Magiczny, malowniczy spektakl opowiada piękną, mądrą i przewrotną historię wyjątkowego, bo bardzo malutkiego słonia. Było to tak: w dżungli, która była prawie puszczą… która była prawie lasem… który był prawie ogrodem… działy się wyjątkowe rzeczy. Kwiat biegał, hiena opowiadała dowcipy, wróbel recytował wiersze, małpy pomagały słońcu wschodzić, świnia ustawiała się do wszystkich boczkiem, motyl zadawał niemądre pytania, dżdżownice pasjonowały się teatrem, a plimkiplumki spełniały marzenia. Pewnego dnia płynący nurtem rzeki liść przyniósł do dżungli najmniejszego w świecie słonia. Nie wiedział, skąd się tam wziął. Nie pamiętał, kto go tam wysłał. Wiedział jedynie, że chce stać się wielki. A żeby stać się wielkim, trzeba dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da. A żeby dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da, trzeba: znaleźć przyjaciela, zrozumieć, co sprawia, że nastaje dzień, uwolnić więzioną lilię, docenić talent komiczny hieny, dopomóc dręczonym robakom, nauczyć świnię mówić o kolorach, pokonać drwala, który ścina księżycowe promienie oraz odnaleźć miejsce, w którym rzeka zamienia się w wielkie jezioro. Dużo wyzwań jak na kogoś, kto ma zaledwie pięć centymetrów… z kawałkiem.

adaptacja i reżyseria: Robert Jarosz | scenografia: Pavel Hubička | muzyka: Piotr Klimek | multimedia: Krzysztof Kiziewicz | obsada: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk, Michał Jarmoszuk | muzyka na żywo: Robert Jurčo

 

OPISY WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

KONCERT: JERZ IGOR Z ZESPOŁEM wydarzenie towarzyszące

Koncert dla osób w każdym wieku. Podczas koncertu można rozmawiać i biegać.

Jerz Igor to dwóch muzyków - Jerzy Rogiewicz oraz Igor Nikiforowicz. Panowie śpiewają i grają na wielu instrumentach. Po wielu wspólnych występach zapragnęli przygotować coś niezwykłego - piosenki dla najmłodszych słuchaczy. Nigdy wcześniej tego nie robili, ale ponieważ jeden z nich właśnie został tatą, to musieli spróbować. Chcieli stworzyć taką płytę, której sami słuchaliby z przyjemnością, i która wpadałaby w dziecięce ucho. Myśleli o prawdziwych instrumentach i bogatym brzmieniu piosenek. Wydali więc dwie płyty z kołysankami i piosenkami dla młodych słuchaczy i ich opiekunów. I udało się spełnić marzenie o płycie, która traktuje dzieci poważnie i sprawia przyjemność także dorosłym.

Wystąpią: Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow wraz z zespołem w składzie: Tomasz Duda (klarnet, flet), Tomasz Dworakowski (puzon) i Maurycy Idzikowski (trąbka). Wydarzenie realizowane we współpracy z Fundacją Faktor Kultura.

 

WARSZTATY

20.10.18 | sobota | 13:00–16:00 Trening aktorski dla młodzieży w wieku 15–18 lat, prowadzi: Dariusz Chojnacki (aktor)

Trening aktorski to doświadczenie potrzebne każdemu człowiekowi, który chce się skutecznie komunikować ze światem. Niezależnie od tego, czy jesteś duszą towarzystwa, czy szarą myszką; czy marzysz o karierze artystycznej, czy naukowej; jesteś bardzo wrażliwy i emocjonalny, czy wolisz chować się za maską siły. Podczas warsztatu poznamy ćwiczenia i zadania aktorskie, które dodadzą nam pewności siebie, nauczą swobody w wyrażaniu emocji oraz zwrócą uwagę na intencje ukryte w tekście.

 

MASTERCLASSES

21.10.18 | niedziela | 12:00–15:00

Teatroterapia – warsztat pracy teatralnej z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzi: Justyna Sobczyk (pedagożka, wykładowczyni, reżyserka)

Zapraszamy na warsztat twórczy z założycielką Teatru 21, pedagożką teatru i reżyserką – Justyną Sobczyk. Prowadząca podzieli się z uczestnikami wypracowywaną przez 13 lat metodą pracy teatralnej z osobami z niepełnosprawnościami. Prosimy o zabranie wygodnego stroju. Justyna Sobczyk od 13 lat związana jest z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współtwórczyni Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Wspólnie z Zofią Dworakowską kieruje na Uniwersytecie Warszawskim studiami podyplomowymi z pedagogiki teatru. Współodpowiada za program merytoryczny Centrum Sztuki Włączającej Downtown w Warszawie. Reżyserowała w Teatrze Polskim w Poznaniu, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Wielokrotnie nagradzana za działalność pedagogiczno-artystyczną i zaangażowanie społeczne.

21.10.18 | niedziela |15:30–18:30

Spektakl od A do Z – warsztat pracy teatralnej, prowadzi: Dagmara Żabska (reżyserka, pedagożka, wykładowczyni)

Zapraszamy na warsztat teatralny z Dagmarą Żabską – założycielką jedynego w Polsce profesjonalnego teatru cieni. Współtworzenie spektaklu z aktorami to przygoda. Ale jak stworzyć spektakl z udziałem artystów w wieku 46 lat i nie zwariować? Sprawdzone pomysły na realizacje teatralne z przedszkolakami – od A do Z. Dagmara Żabska – aktorka, reżyserka, założycielka Teatru Figur Kraków, menadżerka kultury, wykładowczyni akademicka, pedagożka teatru, teatrolożka, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz FigurenTheater-Kolleg w Niemczech. Nagrodzona brązowym medalem Gloria Artis – Zasłużeni Kulturze oraz nagrodą za reżyserię Króla Maciusia Pierwszego przyznaną przez jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa.

7.11.18 | środa | 17:30–20:30

Te(k)st dla reżysera – warsztat pracy z tekstem teatralnym, prowadzi: Iga Gańczarczyk (dramaturżka, reżyserka)

Zapraszamy na warsztaty pracy z tekstem teatralnym z Igą Gańczarczyk. Jak oswoić tekst, jak stworzyć adaptację? Jak nie bać się swojej własnej interpretacji? A kiedy materiał jest już gotowy na scenę – to co dalej? Iga Gańczarczyk – dramaturżka, reżyserka i redaktorka. Jako dramaturg współpracowała m.in. z Krystianem Lupą, Pawłem Miśkiewiczem, Bruno Lajarą, Agnieszką Holland i Anną Smolar, Maciejem Podstawnym. Reżyserowała w Teatrze Nowym w Krakowie, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Łaźnia Nowa.

 

ORGANIZATOR: TEATR ŁAŹNIA NOWA, os. Szkolne 25, tel. 12 680 23 41 www.laznianowa.pl