górne tło

Wszystkie ręce na pokład!

Jak Kraków zamierza walczyć ze smogiem w 2019 roku? Między innymi o tym rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza.

Do zwiększenia wysiłków i działań ze strony samej komisji mobilizowała jej przewodnicząca Anna Prokop-Staszecka. - Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, żeby powietrze było czyste - mówiła. Przekonywała, że jako komisja, można wiele zrobić. Np. wnioskować o więcej kontroli palenisk, mobilizować Straż Miejską, przedstawiać i omawiać nowe pomysły na walkę ze smogiem. Twierdziła też, że należy wywierać presję na rząd. Na koniec przewodnicząca Prokop-Staszecka poprosiła radnych, aby przedstawili na kolejnym posiedzeniu pomysły na tematy, którymi zająć się powinna komisja. - Wszystkie ręce na pokład - zakończyła przewodnicząca.

Następnie dyrektorzy wydziału do spraw jakości powietrza przedstawili działania, jakie udało się zrealizować. Na wymianę pieców na ekologiczne udzielono 400 dotacji, w tym roku przekazano na ten cel 12,5 mln zł. Udało się uchwalić program termomodernizacji budynków jednorodzinnych. W dwa tygodnie krakowianie złożyli aż 60 wniosków. Udzielono ponad 20 dotacji na milion złotych, co oznacza, że pula została wykorzystana. Zaczął działać program osłonowy, który wspiera mieszkańców uboższych. W ramach zasiłku celowego uzupełnia się brakującą kwotę 20-40 proc.

Plany na przyszły rok to: bardziej intensywne wdrażanie programu termomodernizacji oraz propagowanie programu osłonowego wspomagającego mieszkańców w przejściu na nowoczesny system grzewczy. Ośrodki MOPS zwiększą pomoc osobom w najtrudniejszej sytuacji finansowej. MOPS i stosowne przepisy zaproponowane przez prezydenta pomogły i w przyszłości będą wciąż pomagać w przejściu uboższych mieszkańców na nowoczesne urządzenia grzewcze.

Na koniec komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia aktualizacji ''Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Kraków'', według druku nr 3229.