górne tło

Kulturalny przepis na udaną środę

Film, książka, muzyka i teatr. Środa w Krakowie nie może się nie udać. Polecamy nasz krótki przewodnik kulturalny.

Dziś w Krakowie rozpoczynają się Plenery Film Spring Open, czyli dziesięciodniowe, międzynarodowe warsztaty, oferujące interdyscyplinarny i niezwykle szeroki zakres tematyczny zajęć dla profesjonalistów i adeptów Sztuki audiowizualnej. Dziś w programie m.in. wykład Sławomira Idziaka, a także pokaz filmu „7 uczuć” i spotkanie z jego twórcą, Markiem Koterskim. Pełny program wydarzeń i miejsca spotkań na filmspringopen.eu.

Biblioteka Jagiellońska i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na promocję książki Piotra Mareckiego pt. „Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi”. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17.00 w BJ, wezmą udział: autor publikacji Piotr Marecki, dr hab. Katarzyna Bazarnik, dr hab. Anna Nacher, Jakub „Argasek” Argasiński, Krzysztof „Kaz” Ziembik, „Yerzmyey” i Łukasz „Zenial” Szałankiewicz.

Natomiast o godz. 18.00 w Teatrze Barakah na ul. Paulińskiej 28 rozpocznie się spektakl pt. „My, dzieci z dworca zoo”. W połowie lat 70. XX wieku dwójka dziennikarzy niemieckiego „Sterna” – Kai Hermann i Horst Rieck – przeprowadziła serię wywiadów ukazujących wstrząsający obraz młodych ludzi z Berlina, którzy pozbawieni opieki i wsparcia popadli w narkomanię, alkoholizm i nędzę. Uniwersalna opowieść o uzależnieniu, braku przystosowania i ludzkiej bezradności wobec systemu stała się inspiracją do powstania spektaklu w reżyserii Sebastiana Oberca.

Klub Kwadrat na ul. Skarżyńskiego 1 zaprasza na koncert japońskiej grupy rockowej Spyair. Zespół, który inspiruje się takimi zespołami jak Korn czy Linkin Park, powstał 13 lat temu w Nagoi. W swoim dorobku ma już siedem albumów, a ich muzyka to wyjątkowa mieszkanka hard-rocka, popu, elektronicznych melodii oraz rocka alternatywnego. Początek koncertu o godz. 18.00.

Na spotkanie z autorami książki „Teraz jesteście Niemcami” zaprasza De Revolutionibus Books&Cafe z ul. Brackiej 14. Publikacja prezentuje wstrząsające relacje ofiar zorganizowanej przez III Rzeszę akcji rabowania i germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej. Ci, którzy przeżyli, wspominają, jak zostają rozdzieleni z rodzicami, na czym polegała selekcja rasowa i jak odkrywali po wojnie swoją prawdziwą tożsamość. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 18.00 wezmą udział autorzy książki: Ewelina Karpińska-Morek, Agnieszka Waś-Turecka, Artur Wróblewski, a także Krzysztof Fijałek.

Z kolei Małopolski Ogród Sztuki zaprasza spektakl „Bóg mordu” znakomitej francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy. Na scenie zobaczymy Martę Walderę, Rafała Dziwisza, Martę Konarską i Marcina Sianko. Spektakl wyreżyserował Marek Gierszał. Początek o godz. 19.00.

Do 21 października trwa 10. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa. Dziś o godz.19.00 w auli „Florianka” na ul. Sereno Fenn’a 15 koncert Henriego Sigfridssona. W programie m.in. Etiudy op. 10 i op.25 Fryderyka Chopina w opracowaniu Leopolda Godowskiego.

„To najlepsza Islandka wśród songwriterek i najlepsza songwriterka wśród Islandek” – piszą polskie media o Halli Nordfjörd. Artystka, która gra i śpiewa proste, piękne piosenki na gitarę i wokal, wystąpi o godz. 19.30 w klubie studenckim Żaczek na al. 3 Maja 5.

Więcej informacji kulturalnych na stronach karnet.krakow.pl.