górne tło

Od 70 lat pracują z uczniami niewidomymi

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej kończy w tym roku 70 lat. Ceniona w kraju placówka nie tylko kształci, przygotowuje do różnych zawodów, zapewnia rehabilitację i wspiera fachowym doradztwem, ale także motywuje swoich uczniów do podejmowania wyzwań i pomaga im realizować pasje. O działalności i sukcesach ośrodka opowiada barwna wystawa prezentowana w magistrackim holu, a w piątek, 26 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się jubileuszowa gala.

Przygotowana z okazji jubileuszu wystawa daje możliwość zapoznania się nie tylko z historią, ale przede wszystkim z aktualną ofertą ośrodka i jego wszechstronną działalnością. Przypomnijmy, że obejmuje on edukacją i wychowaniem dzieci i młodzież w szerokim przedziale wiekowym: od maluchów (0–6 lat), przez dzieci starsze i młodzież, aż po słuchaczy szkół policealnych.

W skład ośrodka przy Tynieckiej wchodzą m.in. szkoła podstawowa, technikum, szkoła muzyczna, szkoła branżowa, szkoła przysposabiająca do pracy. Uczniowie mogą wybierać różne specjalizacje zawodowe, takie jak: ogrodnik, koszykarz-plecionkarz, technik prac biurowych, technik administracji, technik tyfloinformatyk, technik realizacji dźwięków, florysta, technik architektury krajobrazu czy technik masażysta. Pozwalają im one wykorzystać i rozwinąć zdolności manualne, muzyczne, artystyczne, a także zainteresowania, na przykład przyrodnicze czy techniczne. Z kolei w szkole muzycznej uczniowie uczą się grać m.in. na fortepianie, saksofonie, skrzypcach, akordeonie, gitarze czy perkusji. Mają też grupowe zajęcia wokalne instrumentalne i taneczne. Występują na różnych scenach, biorą udział w konkursach, zdobywają nagrody. Młodsi i starsi uczniowie odnoszą także sukcesy w zawodach sportowych, m.in. we wioślarstwie czy biegach.

Uczniowie wraz z absolwentami uświetnią galę jubileuszową, która odbyła się 26 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Dla nauczycieli, swoich rówieśników i przyjaciół ośrodka przygotowują specjalny program artystyczny.

Założony w 1948 roku krakowski ośrodek stanowi ważne centrum edukacji, doradztwa i rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku. Cieszy się renomą w całym kraju. Głównym jego celem jest wszechstronne przygotowanie uczniów do samodzielnego życia i pracy, a także  rozwijanie zdolności, zainteresowań i pasji. Na każdym poziomie kształcenia uczniowie mają do dyspozycji wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz specjalistyczne pracownie przedmiotowe, dobrze wyposażone w pomoce naukowe zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Uczniowie objęci są zarówno opieką  psychologiczno-pedagogiczną, jak i bardzo wszechstronną pomocą terapeutyczną oraz rehabilitacyjną.