górne tło

Dźwiękiem w tarczę – tym razem w Hali 100-lecia KS Cracovia

Rozwija motorykę, poprawia koncentrację i sprawia, że dysfunkcja wzroku przestaje być barierą – mowa o strzelectwie laserowym, dyscyplinie sportu, która w Krakowie zyskuje coraz większą popularność. Jej amatorzy mogą trenować w Hali 100-lecia KS Cracovia, a także rywalizować w miejskich zawodach. W ten weekend, 3 i 4 listopada, rozegrany zostanie VI Krakowski Turniej Strzelania Laserowego Osób Niewidomych i Słabowidzących.

Te wyjątkowe zawody wyrosły na kanwie autorskiego projektu „Do celu”, który w 2012 r. zrealizowało Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Wzięło w nim wtedy udział ponad 50 młodych osób niewidomych i słabowidzących. Inicjatywa przerodziła się z czasem w regularny, coroczny turniej. Spotykają się na nim osoby niepełnosprawne, które mimo ograniczeń fizycznych chcą żyć aktywnie i z pasją. Dla zawodników to też okazja, aby pokonać własne słabości. Do udziału w turnieju zaproszeni są uczestnicy z dysfunkcjami wzroku. Nie ma ograniczeń wiekowych, osoby niepełnoletnie zgłaszają się z dorosłymi opiekunami.

Tegoroczne zawody odbędą się w Hali 100-lecia KS Cracovia przy al. Focha 40, będącej częścią Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych – 3 i 4 listopada w godz. od 10.00 do 17.00 (mała sala konferencyjna). Ogłoszenie wyników i uroczyste zakończenie nastąpi 29 listopada o godz. 17.00 również w Hali 100-lecia, w dużej sali konferencyjnej. Uczestnicy zostaną nagrodzeni dyplomami, a najlepsi w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej otrzymają nagrody rzeczowe. Nowością tegorocznej edycji jest wyjazd integracyjny do Centrum Wypoczynku „JordaNova” w Gołkowicach Górnych.

Strzelanie laserowe wykorzystuje specjalne urządzenie, które pozwala na celowanie do tarczy za pomocą słuchu. Cały sprzęt składa się z symulatora, tarczy i broni. Tarcza wygląda podobnie jak tradycyjna tarcza strzelecka. Zawodnik celuje do niej bezprzewodową bronią krótką lub długą, czemu towarzyszy dźwięk. Bardzo precyzyjna skala umożliwia oszacowanie trafienia z dokładnością do dziesiątych części punktu. Pozycja i sposób trzymania broni są identyczne jak w przypadku strzelectwa osób widzących. Podczas strzelania osoby niewidome lub słabowidzące są całkowicie samodzielne, ponieważ zarówno wyniki strzelania, jak i lokalizowanie celu czy liczba strzałów sygnalizowane są nie tylko wizualnie, ale także dźwiękowo i głosowo.

Współorganizatorem wydarzenia jest Rada Dzielnicy I Stare Miasto. Dodatkowe informacje można uzyskać od Anny Szczęsny, e-mail: pozastereotypy@cmjordan.krakow.pl.