górne tło

Niepodległość uchwycona w ekslibrisach

Do 15 listopada będzie można podziwiać emocje, wydarzenia, postacie i symbole towarzyszące walce o niepodległość uchwycone przez artystów-grafików w ramach wystawy „Pamięć czynu niepodległościowego w ekslibrisie”, organizowanej przez Centrum Kultury Podgórza w Urzędzie Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4).

W ramach wystawy zaprezentowano ponad 100 wyjątkowych ekslibrisów (z lat 1918-2018), które przedstawiają wydarzenia, postaci i symbole związane z walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wśród nich znalazły się m.in. projekty autorstwa tak znanych mistrzów grafiki artystycznej jak Tadeusz Andrusiewicz, Kazimierz Wiszniewski czy Tyrsus Wenhrynowicz. Pojawiły się również ekslibrisy nawiązujące do insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego oraz obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Można też zobaczyć eksponaty odwołujące się do działalności Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, roli i zaangażowania krakowskiej inteligencji oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczniów krakowskich szkół w czyn niepodległościowy. Na wystawie zaprezentowano także ekslibrisy przedstawiające zasłużonych w walce o niepodległość polskich polityków, żołnierzy i dowódców – m.in. Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego. Odwiedzający wystawę zobaczą również ekslibrisy dotyczące Bitwy Warszawskiej, walki Orląt Lwowskich, wymarszu I Kompanii Kadrowej oraz wydarzeń niepodległościowych, które rozegrały się w Krakowie – w tym w Podgórzu (m.in. rozbrajania austriackich żołnierzy). Nie zabraknie także ekslibrisów odwołujących się do okresu II wojny światowej - m.in. działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

 Ekslibrisy, pochodzą ze zbiorów krakowskich kolekcjonerów. Wybrane eksponaty udostępnili kolekcjonerzy z innych części kraju oraz zagranicy. Kuratorami wystawy są p. Jacek Owczarek i p. Karolina Dżbik.

ekslibris