górne tło

Wybierz lokalizację dla tablicy UNESCO

Do 30 listopada mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać propozycje miejsc, gdzie powinny pojawić się tablice upamiętniające wpisanie centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: kd.umk@um.krakow.pl, w tytule wpisując „Tablica UNESCO”. Przy typowaniu lokalizacji należy uwzględnić granice strefy UNESCO.

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Urząd Miasta Krakowa chce upamiętnić wpis na listę, poprzez zaprojektowanie specjalnych tablic. Projekt zawiera logotyp UNESCO oraz napis „Historyczne Centrum Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa od 1978 roku”. Tablice będą wykonane ze stali nierdzewnej, szczotkowanej.

Zabytkowe centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO we wrześniu 1978 r. W uzasadnieniu decyzji zapisano m.in.: „Centrum historyczne i architektoniczne Krakowa, które ukształtowało się na przestrzeni niemal tysiąca lat, jest jednym z najbardziej godnych uwagi artystycznych i kulturowych kompleksów Europy. (…) Kraków przekazuje potomności tę jedyną w swoim rodzaju kolekcję pomników kultury dawnych wieków – wybitne dzieła sztuki i architektury”.

Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem.

Zobacz także: