górne tło

Szkodliwe promieniowanie

26.10.2018

Szkodliwe promieniowanie. zdjecie ulotki wsse

W październiku br. na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Lublinie została opublikowana ulotka pt. „Szkodliwe promieniowanie”. (link) Wskazówki jak bezpiecznie korzystać z telefonu komórkowego zostały opracowane przez Dział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE. Wiele krajów publikuje podobne informacje dla użytkowników telefonów komórkowych.

Od kilku lat kompleksową kampanię edukacyjną finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia prowadzi Cypryjski Narodowy Komitet Ochrony Środowiska i Zdrowia Dzieci. W wydanej ulotce (link) przedstawiono min. skutki szkodliwego promieniowania. Podano w niej, że oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, zgodnie z tysiącami zrecenzowanych badań, ekspozycja na ten rodzaj promieniowania niejonizującego może powodować u ludzi inne negatywne skutki. Bezpośrednie efekty, widoczne szczególnie u dzieci, w wyniku względnie krótkotrwałej ekspozycji to: zaburzenia snu, deficyt uwagi, problemy z koncentracją, trudności w nauce i "niewytłumaczalnie" złe wyniki nauczania, bóle głowy, rozdrażnienie, dzwonienie w uszach, itp. Długotrwałe efekty narażenia na PEM to: wpływ na płodność;  niszczenie komórek nerwowych, skutkujące zaburzeniami neurologicznymi, depresją, zaburzeniami zachowania, autyzmem, ADHD, itp.; wzrost stężenia hormonów stresu, rozwój wolnych rodników i uszkodzenia DNA (w wyniku stresu oksydacyjnego); upośledzenie działania bariery krew-mózg, która zapobiega przedostawaniu się niektórych substancji toksycznych z krwi do mózgu; zmniejszenie produkcji melatoniny (jest to ważny mechanizm antyrakowy, który ma istotne znaczenie w naprawianiu uszkodzonych komórek, a zwłaszcza DNA);  niszczenie osłonki mielinowej (chroniącej komórki nerwowe) co zaburza skuteczne przekazywanie sygnałów między neuronami – u płodów i dzieci. Ważne, że skutki te mogą występować nawet przy niskich wartościach promieniowania, znacznie poniżej istniejących "akceptowalnych" poziomów, zwłaszcza w przypadku długotrwałego, wielokrotnego i częstego narażenia.

Cypryjski Narodowy Komitet Ochrony Środowiska i Zdrowia Dzieci przygotował również cykl filmów edukacyjnych ze wskazówkami jak ograniczyć ekspozycję na pola elektromagnetyczne:

Miasto Kraków również wydało trzecią już edycję ulotki dla mieszkańców „Pola elektromagnetyczne”. (link) W celu ograniczenia osobistej ekspozycji na sztuczne pola elektromagnetyczne należy:

Warto korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii bezprzewodowych z umiarem pamiętając o możliwych negatywnych skutkach zdrowotnych wpływu sztucznych pól elektromagnetycznych.

dolne t�o