górne tło

Drzewo „Kraków” posadzone w Kurdystanie na stulecie polskiej niepodległości

W tym roku 11 listopada był świętowany także w irackim Kurdystanie. W Erbilu - stolicy Regionu Kurdystanu - z okazji stulecia niepodległości Polski posadzono drzewo- ligustr lśniący. Nazwano je „Kraków”, jak poinformowano na okolicznościowej tablicy: „na cześć historycznej stolicy Polski- miasta, gdzie zaczęły się bliskie stosunki polsko-kurdyjskie”.

To w Krakowie w 1991 roku zorganizowano pomoc humanitarną i misję lekarską dla miliona Kurdyjskich cywilów, którzy uciekli w góry przed bestialstwem wojsk Saddama Hussajna. Rok później w Krakowie założono Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Kurdyjskiej (przemianowane później na Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji), Uniwersytet Jagielloński był pierwszą polską uczelnią, która podpisała umowę o współpracy z uniwersytetami z Kurdystanu. Już kilkunastu kurdyjskich studentów ukończyło tę uczelnię z tytułami magistrów i doktorów, wielu z nich pełni dziś ważne funkcje w Kurdystanie. Z kolei od 2011. roku Województwo Małopolskie i Region Kurdystanu łączy umowa o współpracy.

Inicjatorami posadzenia pamiątkowego drzewa było Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce oraz Towarzystwo Przyjaźni Kurdyjsko Polskiej, założone w 2016 roku przez Kurdów, którzy skończyli polskie uniwersytety i dalej utrzymują związki z Polską.

Uroczystości nadano wysoką rangę, uczestniczyli w niej przedstawiciele departamentu spraw zagranicznych Rządu Regionalnego Kurdystanu, vice-gubernator prowincji Erbil, Ali- Rashid- przewodniczący rady miasta Erbil, dyrektor Fundacji Barzaniego, przedstawiciele Izby Handlowej Kurdystanu, a także Ziyad Raoof Przedstawiciel Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Polskie władze reprezentował Dominik Musiał- szef Agencji Konsularnej RP w Erbilu i personel konsulatu, nie zabrakło też Polaków mieszkających w Kurdystanie.