górne tło

Kulturalny przepis na poniedziałek

Spotkania z Kasią Stankiewicz, Moniką Wąs, Arturem Andrusem, Krzysztofem Globiszem, Michałem Koziołem, Stanisławem Malikiem oraz grupą Varius Manx - to tylko część poniedziałkowych wydarzeń kulturalnych w Krakowie.

Nominowany do „Paszportu Polityki” Michał Borczuch wystawia na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki na podstawie sztuki Chilijczyka Alejandro Moreno Jashesa. „Czarne papugi” to surrealistyczny zapis choroby psychicznej, wnikliwie ukazujący meandry ludzkiej podświadomości, która wciąż pozostaje zagadką. Przedstawienie, w którym zobaczymy m.in. Polę Błasik, Natalię Strzelecką, Rafała Szumerę, Iwonę Budner i Dominikę Biernat, dziś o godz. 16.00 na ul. Rajskiej 12.

Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu zaprasza na spotkanie z Moniką Wąs, autorką książki pt. „Skrzynecki, demiurg i wizjoner”. Początek spotkania o godz. 18.00 na ul. Meiselsa 17.

Klub Kazimierz zaprasza na cykl niezwykłych spotkań filmowych, w czasie których można zobaczyć perły przedwojennego kina polskiego, poprzedzone prelekcją filmoznawcow i fachowców związanych z magią srebrnego ekranu. Dziś zobaczymy film „Dwie Joasie” z 1935 r. w reżyserii Mieczysława Krawicza. Początek seansu o godz. 18.00 na ul. Krakowskiej 13/18.

O godz. 18.00 w Bibliotece Jagiellońskiej na ul. Oleandry 3 rozpocznie się koncert pt. „Olivier Messiaen i kompozytorzy Krakowa”. Głównym bohaterem wydarzenia  jest Olivier Messiaen i jego utwory: „Preludes”, „La Fauvette passerinette”, „Fantaisie” i „Poemes pour Mi”. W czasie koncertu usłyszymy też utwory Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Bujarskiego i Marka Stachowskiego. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Barbara Borowicz (klarnet), Dominika Peszko (fortepian), Aleksandra Zamojska (sopran) i Andrzej Tatarski (fortepian).

Również o godz. 18.00 rozpocznie się recital kabaretowy Artura Andrusa, w którym usłyszymy znane, lubiane i wciąż przez publiczność oczekiwane utwory, będące już niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej. Pojawią się także nowe utwory, pochodzące z premierowego albumu pt. „Sokratesa 18”. Wydarzenie odbędzie się w Auditorium Maximum UJ na ul. Krupniczej 35.

Natomiast w Teatrze Łaźnia Nowa na os. Szkolnym 25 o godz. 18.30 będziemy mogli obejrzeć spektakl pt. „Konformista 2029” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego i według scenariusza Mateusza Pakuły. Spektakl, w którym występują m.in. Hanna Bieluszko, Roman Gancarczyk i Krzysztof Globisz, powstał na podstawie głośnej powieści „Konformista” Alberta Moravii, wybitnego włoskiego pisarza XX wieku. To odważne rozliczenie z faszystowską przeszłością Włoch oraz przenikliwym studium meandrów ludzkiej psychiki.

W antykwariacie Abecadło na ul. Kościuszki 18 o godz. 18.30 rozpocznie się spotkanie pt. „O Zwierzyńcu, jego mieszkańcach, książkach i szopkach”. O historii tej części Krakowa opowiedzą Michał Kozioł i Stanisław Malik.

Natomiast pół godziny później w klubie Studio na ul. Budryka 4 rozpocznie się koncert grupy Varius Manx i Kasi Stankiewicz. Muzycy zaprezentują materiał ze swojej najnowszej płyty pt. „Ent”. Gościnnie z zespołem wystąpi żeński kwartet smyczkowy Classic Sisters.

Również o godz. 19.00 w kinokawiarni KiKa na ul. Krasickiego 18 rozpocznie się pierwsza projekcja w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Zaprezentowany zostanie amerykańsko-islandzki film dokumentalny „Ludzki pierwiastek”. To opowieść o Amerykanach, którzy są na linii frontu ze zmianami klimatycznymi.

Więcej informacji na stronach internetowych karnet.krakow.pl.

dolne t�o