górne tło

Kulturalny czwartek w Krakowie

Spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Jerzym Stuhrem, premiera spektaklu „Mazagan. Miasto” i prolog festiwalu Opera Rara. To tylko niektóre wydarzenia kulturalne, które odbędą się dziś w Krakowie.

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na kolejny spacer nie tylko historyczny. Temat dzisiejszej wędrówki to „Tatry pod Wawelem, czyli śladami Eljasza”. Na pytania dotyczące postaci Walerego Eljasza Radzikowskiego odpowie Piotr Filipowski. Zbiórka przed siedzibą KFK na ul. Mikołajskiej 2 o godz. 13.00.

„Sceny Dantejskie” to cykl spotkań z twórcami i ludźmi teatru w ramach odbywającego się w Krakowie festiwalu Boska Komedia. Dziś o godz. 15.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ul. Rajskiej 12 rozpocznie się spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Jerzym Stuhrem. Artyści porozmawiają o granicy między sztuką a odpowiedzialnością. Natomiast o godz. 22.10 na scenie kameralnej Narodowego Starego Teatru przy ul. Starowiślnej 21 po spektaklu pt. „1946” rozpocznie się spotkanie z Remigiuszem Brzykiem i Tomaszem Śpiewakiem

Wstyd, niesława, ujma na honorze, poniżenie: hańba, która staje się udziałem bohaterów powieści Johna Maxwella Coetzee - laureata literackiej Nagrody Nobla, ma różne oblicza. Historia profesora usuniętego z uczelni za romans ze studentką oraz jego córki Lucy – ofiary brutalnej napaści – mimo że rozgrywa się w realiach Republiki Południowej Afryki, niesie za sobą szereg uniwersalnych pytań: Kim jest człowiek? Ile warte jest jego człowieczeństwo? Czy zhańbione, poniżone, cierpiące ofiary własnych i cudzych grzechów są w stanie odzyskać na nowo swą godność? Spektakl „Hańba” możemy zobaczyć dziś w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie na scenie Stolarnia. Początek przedstawienia, w którym grają m.in. Małgorzata Kochan, Anna Pijanowska, Marianna Zydek, Piotr Frasanowicz, Jan Nosa, Tadeusz Łomnicki i Piotr Pilitowski, o godz. 16.00.

Opera Krakowska zaprasza na kolejną odsłonę cyklu warsztatów muzykoterapeutycznych „Z muzyką od poczęcia”. Zajęcia dedykowane są kobietom w ciąży i ich dzieciom. Dziś o godz. 17.00 tematem spotkania będzie muzykoterapia po porodzie.

W tym roku Komitet Noblowski docenił naukowców, którzy dostarczyli bardzo użytecznych narzędzi... innym naukowcom. Wykład Piotra Wasalczyka z Uniwersytetu Warszawskiego i University College w Londynie przedstawi krótko idee i zjawiska wykorzystywane w pęsecie optycznej (nazywanej też szczypcami optycznymi) i przy wzmacnianiu impulsów laserowych do bardzo dużych energii. Opowie także o ostatnich postępach w tych dziedzinach, w szczególności osiągniętych w polskich zespołach badawczych. Początek spotkania o godz. 17.00 w De Revolutionibus Books&Cafe na ul. Brackiej 14.

Cricoteka zaprasza na kolejną odsłonę prologu przyszłorocznego festiwalu Opera Rara. O godz. 18.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora na ul. Nadwiślańskiej 2 rozpocznie się koncert pt. „Rameau i jego czasy”. To recital na dwie viole da gamba i klawesyn z utworami m.in. dwóch najsłynniejszych gambinistów w historii: Marina Maraisa i Saint-Colombe’a.

Teatr Żydowski w Krakowie zaprasza na premierowe przedstawienia dramatu Beniamina M. Bukowskiego pt. „Mazagan. Miasto”. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00 w Centrum Kultury Żydowskiej na ul. Meiselsa 17.

„Hipnotyzer” Wasilija Sigariewa jest jedną z najzabawniejszych i najabsurdalniejszych sztuk rosyjskiego autora. Wspaniała komedia z kłótnią małżeńską w tle przypomina szaleństwo rodem ze sztuk Petra Zelenki czy Woody Allena. Przedstawienie, w którym występują Martyna Krzysztofik, Tomasz Schimscheiner i Piotr Sieklucki, możemy zobaczyć w Teatrze Nowym Prixima na ul. Krakowskiej 41 o godz. 19.15.

Więcej na stronach karnet.krakow.pl.