górne tło

Jubileusz 95-lecia Klubu Sportowego Nadwiślan

W piątek, 14 grudnia, odbył się jubileusz 95-lecia Klubu Sportowego Nadwiślan. W uroczystości, podczas której wręczono odznaki Honoris Gratia dla wybitnych działaczy i zawodników klubu, wzięła udział Anna Jasińska-Korfel, zastępca prezydenta Krakowa.

Historia klubu

Klub Sportowy Nadwiślan powstał w 1923 r. Wtedy także powstała pierwsza drużyna piłkarska, której zaplecze stanowiła drużyna juniorów. Początkowo klub nie posiadał własnego obiektu piłkarskiego. Jego budowę przy ul. Koletek działacze i zawodnicy rozpoczęli w 1946 r. W tym samym roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Od tego czasu następował rozwój innych dyscyplin sportowych, głównie tenisa ziemnego. Powstały m.in. korty tenisowe i pawilon zaplecza sportowego. Klub wzbogacił także swoją bazę sportową o pawilon przystani kajakowej przy ul. Kościuszki w Krakowie. Umożliwiło to powstanie sekcji kajakowej w 1952 r. Klub Sportowy Nadwiślan w okresie swojego istnienia prowadził działalność w takich dziedzinach, jak: piłka nożna, bilard, tenis stołowy, tenis ziemny, kajakowej, siatkówki mężczyzn, łuczniczej i sportów masowych.

W klubie uprawiali sport między innymi: Jerzy Dziatkowiec (pierwszy polski olimpijczyk, kajakarz), Krzysztof Włosik (olimpijczyk z Moskwy, wielokrotny mistrz Polski, łucznik), Ewa Pasławska-Dylińska (wielokrotna mistrzyni Polski, kajakarka), Andrzej Frankowski (16-krotny mistrz Polski, bilard), Agnieszka i Urszula Radwańskie (tenis ziemny).

Klub wychował również wielu piłkarzy, którzy reprezentowali zarówno kluby ligowe Krakowa, jak i reprezentowali Polskę na międzynarodowych arenach. Byli to m.in. Jan i Józef Kotlarczykowie, Edward i Marian Jabłońscy, Mieczysław Szczurek, Marian Machowski czy Krzysztof Hausner. Dla upamiętnienia osiągnięć piłkarskich zawodników stadion piłkarski otrzymał imię Braci Kotlarczyków.

Dzień dzisiejszy

W klubie działają trzy sekcje sportu wyczynowego. Są to: piłka nożna, tenis i kajaki oraz sekcja rekreacji i sportu masowego. Od 2015 r. KS Nadwiślan wprowadził pełny cykl szkolenia piłkarskiego, powstała szkółka piłkarska z ośmioma zespołami. Kadra trenerska została zwiększona z trzech do pięciu osób. Na szkolenie dzieci i młodzieży kładzie się nacisk również w sekcji kajakowej klubu. Natomiast w ramach działalności sekcji rekreacyjnej i sportowej masowych klub organizuje imprezy sportowo – rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Są to m.in. Festyn z Nadwiślanem, turnieje piłkarskie i tenisowe oraz półkolonie sportowe.