górne tło

Dotacje dla przedszkoli na Radzie Miasta Krakowa

Na ostatniej w tym roku sesji, czyli w środę, 19 grudnia, Rada Miasta Krakowa zajmie się uchwałą dotyczącą wysokości dotacji dla niesamorządowych publicznych przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz innych form wychowania przedszkolnego. Przedłożony radnym projekt zakłada utrzymanie w 2019 roku podwyższonej stawki dotacji dla tych placówek.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych przedszkola publiczne prowadzone przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż samorząd otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji (ustawowy wskaźnik 100 proc.). Na podstawie art. 39 tej ustawy rada gminy może jednak, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwiększyć wysokość dotacji poprzez przyjęcie odpowiedniej uchwały. W takim wypadku w uchwale wskazuje się wysokość (wskaźnik procentowy) podwyższonej dotacji oraz okres jej obowiązywania.

Uchwała, którą zajmą się radni, zakłada, że w 2019 roku niesamorządowym przedszkolom publicznym przysługiwać będzie dotacja w wysokości 120% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli. Oznacza to, że utrzymana zostanie podwyższona stawka, wprowadzona 1 kwietnia 2018 roku.

Wydłużenie jej obowiązywania to kontynuacja polityki miasta, która ma na celu zwiększanie liczby miejsc w tzw. tanich przedszkolach („za złotówkę”). Wyższy poziom dotacji ma zachęcić osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż gmina do zakładania tanich niesamorządowych placówek. Obowiązują w nich te same zasady odpłatności co w przedszkolach miejskich, tj. opłata z każdą godzinę wykraczającą ponad bezpłatne pięć godzin nie może przekraczać 1 złotego.

Omawiana uchwała przewiduje ponadto, że dotację w podwyższonej wysokości otrzymywać będą także:

Niesamorządowe publiczne placówki przedszkolne, w tym szczególnie tzw. przedszkola „za złotówkę”, w istotny sposób uzupełniają samorządową sieć przedszkolną. Podniesienie stawki dotacji ma rzeczywisty wpływ na rozwój tych placówek, a tym samym wzrost liczby miejsc przedszkolnych.

Wystarczy przypomnieć, że od grudnia 2015 roku, kiedy Rada Miasta Krakowa wprowadziła stawkę dotacji w wysokości 115%, liczba takich placówek wzrosła z 18 do 73, a liczba uczęszczających do nich dzieci zwiększyła się do ponad 5 tysięcy. 1 kwietnia 2018 roku Rada Miasta Krakowa zdecydowała o podniesieniu stawki dotacji do 120%.