górne tło

Centra Zdrowia Psychicznego – nowa forma pomocy psychiatrycznej

W drugiej połowie 2018 r. rozpoczęły swoją działalność pierwsze Centra Zdrowia Psychicznego, których głównym zadaniem jest zapewnienie i koordynacja pomocy psychiatrycznej dla osób zamieszkałych na danym obszarze.

Program pilotażowy wdrożono od 1 lipca i będzie trwał 36 miesięcy, a realizowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz.U. poz. 852 i 1786). Pierwsze Centra Zdrowia Psychicznego rozpoczęły udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej od października. Program ma na celu wypracowanie środowiskowego modelu opieki zdrowotnej opartego na centrach zdrowia psychicznego.

Informacji o funkcjonowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego można zasięgać pod bezpłatnym telefonem Rzecznika Praw Pacjenta: 800 190 590. Osoba poszukująca pomocy powinna zgłosić się do zgłoszeniowo-koordynacyjnego punktu, gdzie można się spotkać z lekarze, pielęgniarką, terapeutą zajęciowym lub psychologiem oraz otrzymać informację o możliwościach uzyskania właściwej pomocy.

Istotne informacje na temat działania Centrów Zdrowia Psychicznego są dostępne w kwartalniku Rzecznika Praw Pacjenta (wyd. nr 2 – październik 2018) w artykule pt. „Pilotażowy alfabet Centrów Zdrowia Psychicznego”. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem o nowej formie opieki psychiatrycznej.