górne tło

Ferie w Krakowie. Jakie atrakcje przygotowano w tym roku?

Ferie zimowe w Małopolsce rozpoczęły się 14 stycznia i potrwają dwa tygodnie. Dzieci, które spędzą ten czas w Krakowie, nie będą mogły narzekać na nudę – warsztaty, zajęcia sportowe, plastyczne, wycieczki i aktywne spędzanie czasu na lodowisku i w Parku Wodnym. Z takich atrakcji skorzysta kilkadziesiąt tysięcy uczniów w Krakowie.

Jak co roku swoje propozycje spędzenia wolnego czasu przygotowały ośrodki i domy kultury. Ośrodek Kultury - Nowa Huta zaprasza na zwiedzanie wystaw, relaks w jaskini solnej, wyjścia do kina i teatru. Pełne wyzwań zdobywanie ścianek wspinaczkowych, beztroskie szaleństwa na kręgielni, w parku trampolin i kreatywne warsztaty multimedialne w Artetece. To zaledwie kilka spośród licznych propozycji, które znajdą się w programie zajęć i warsztatów, przygotowanych przez kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta na ferie zimowe.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na zajęcia w ramach „Akcji Zima 2019”. W tym roku zmieniono formułę – dwa różne turnusy zajęciowe pełne zaskakujących atrakcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Natomiast Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza młodzież w wieku 13 lat i więcej na otwarte zajęcia w ferie zimowe. W programie: gry sportowe, plastyczno-fotograficzno-filmowe atelier, taneczne małe formy sceniczne oraz nabywanie nowych kompetencji, m.in. umiejętności wystąpień publicznych.

Z Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” dzieci wybiorą się w podróż życia. „Wyprawę po przygodę” organizuje Akademia Popotam od 14 do 18 stycznia. Dla fanów natomiast stacjonarnych atrakcji, choć równie ekscytujących, bo planszówek, zorganizowany będzie turniej z nagrodami „Jesteśmy w grze”. Pełen program zajęć w okresie ferii, proponowanych przez Dworek Białoprądnicki i jego oddziały, znajduje się na stronie internetowej.

Ferie w Nowohuckim Centrum Kultury to teatr, plastyka, taniec, muzyka i rekreacja. Każdy kto zamierza je spędzić w Krakowie może do woli przebierać w propozycjach, które przygotowało NCK na te dwa zimowe tygodnie. Spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne, plastyczne, graficzne, zajęcia we wszelkich odmianach, taniec na każdą okazję i lodowisko – to tylko część propozycji. Ciekawe propozycje dla dzieci i młodzieży przygotował również Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. W ofercie znajdziemy m.in. warsztaty artystyczne, survivalu oraz wycieczki w ciężko dostępne miejsca. Bogatą ofertę przygotowało Krakowskie Forum Kultury. Będą to przede wszystkim półkolonie artystyczno-podróżnicze, organizowane przez Fundację Sztukarnia we współpracy z Krakowskim Forum Kultury. W programie turnusów zaplanowane są m.in. warsztaty podróżnicze, teatralne, plastyczne, muzyczne oraz ruchowe.

 

O dzieciach pamiętają również muzea. Muzeum PRL-u zaprasza na zajęcia feryjne: bezpłatne warsztaty „Wehikuł czasu – Polska sprzed pół wieku” dla przedszkolaków i uczniów klas 1–6 szkoły podstawowej, „Tajemnice starego kina Światowid” – bezpłatne oprowadzanie dla zorganizowanych grup młodzieżowych oraz „Okiem Mariana Schmidta” – warsztaty fotograficzne dla licealistów i studentów.

Natomiast Muzeum Historii Fotografii zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty dotyczące wystawy stałej „Portret”. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na zajęcia edukacyjne w trakcie przerwy zimowej. Tym razem uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób działają genialne a proste maszyny, ułatwiające codzienne życie, stworzą przydatne odblaski i naszyją wzór według własnego pomysłu na plecak. Dla amatorów zimowych wrażeń muzeum przygotowało eksperymenty, a pasjonaci komunikacji miejskiej zaproszeni są na oprowadzanie po wystawie tramwajowej.

Z kolei Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na warsztaty otwarte, spotkania dla grup zorganizowanych oraz lekcje muzealne. Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Atrakcje czekają też na dzieci w Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Warsztaty, zajęcia plastyczne i wykłady – tak zapowiadają się dwa tygodnie w MHK. Natomiast jeśli chcesz poznać postać gen. Emila Fieldorfa „Nila”, dowiedzieć się jakie były relacje Józefa Piłsudskiego z Krakowem i dlaczego to Kraków był idealnym miastem do prowadzenia konspiracji? Weź udział w „Konspiracyjnych feriach” w Muzeum Armii Krajowej.

Dwa tygodnie wolne od szkoły krakowska młodzież będzie mogła spędzić również na sportowo. Zadbały o to miejskie ośrodki sportowe, które przygotowały bogatą ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych: siatkówka, piłka nożna, tenis stołowy, pływanie, kręgle, gimnastyka artystyczna – każdy znajdzie coś dla siebie.

W ramach akcji „Zima w szkole” 69 samorządowych szkół podstawowych, w tym cztery specjalne, przygotowało atrakcyjną ofertę zajęć, warsztatów i wycieczek, łączących przyjemne z pożytecznym. Skorzysta z nich ponad 2 tysiące uczniów szkół podstawowych.