górne tło

Kulturalny plan na udany poniedziałek

Spektakle i warsztaty dla najmłodszych, dyskusje i spotkania dla tych starszych. Oto przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych, które odbędą się dziś w Krakowie.

Co znaczy Nippon Banzai? Kiedy mlaskanie i siorbanie podczas posiłku jest mile widziane? Co można opowiedzieć ukłonem? Jak z papieru wyczarować żurawia? Czy pałeczkami można zjeść zupę? Dlaczego na domach Japończyków wiszą karpie? Te i inne intrygujące zagadki japońskiej Kultury będziemy rozwiązywać podczas warsztatów w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży na ul. Wietora 13/15. Pięciodniowe zajęcia pod tytułem „Nippon Banzai – wokół Japonii” przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-10 lat. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kolejny dzień festiwalu Teatrów dla Dzieci. Na scenie przy al. Jana Pawła II 232 będziemy mogli obejrzeć spektakl „Karius i Baktus” w wykonaniu zespołu Teatru Lalek „Rabcio” z Rabki Zdrój. To historia dwóch gagatków grasujących w… buzi pewnego chłopca. Karius i Baktus to dwie bakterie, które uwielbiają słodycze a boją się dentysty. Z kolei ich „posiadacz” Marek zębów myć nie chce a cukierki pochłania w ilościach hurtowych. Co z tego wyniknie, przekonamy się o godz. 11.00.

„Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza” to wyjątkowo energetyczna i dynamiczna komedia, która rozgrywa się przeddzień zawodów ironman. Przedstawienie rozbraja szczerością, uwodzi potężną dawką humoru i nie zwalnia ani na chwilę. Na scenie Teatru Bagatela przy ul. Karmelickiej 6 zobaczymy m.in. Waldemara Błaszczyka, Leszka Lichotę, Piotra Nowaka i Bartłomieja Topę. Początek o godz. 17.00.

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na spotkanie z dziennikarzem i reportażystą Tomaszem Michniewiczem, autorem książki „Chrobot”. Jego najnowsza książka to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii z podróży do siedmiu państw – Finlandii, Indii, Japonii, Kolumbii, Ugandy, USA i Zimbabwe - i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa. Początek spotkania o godz. 18.00 na ul. Dajwór 18.

W Centrum Kultury Żydowskiej na ul. Meiselsa 17 trwa program związany z 74. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dziś o godz. 18.00 rozpocznie się ta spotkanie z Alicją Jarkowską-Natkaniec, autorką książki pt. „Wymuszona współpraca czy zdrada? Wokół przypadków kolaboracji Żydów w okupowanym Krakowie”.

„Beczka śmiechu” to widowisko oparte na piosenkach kabaretowych, ariach operetkowych i innych tekstach humorystycznych. Na koncert, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury im. Kamila Cypriana Norwida na os. Górali 5, zapraszają artyści związani z Eksperymentalną Sceną Operową: Michał Błocki, Małgorzata Hyży-Wypart, Bożena Kiełbińska, Dariusz Palonek i Małgorzata Westrych.

Instytut Myśli Józefa Tischnera zaprasza na dyskusję „Gdy psychologia staje się religią a religia psychoterapią” W rozmowie udział wezmą: prof. Jan Andrzej Kłoczowski oraz prof. Bogdan de Barbaro. Spotkanie będzie połączone z promocją drugiej części książki Jana Andrzeja Kłoczowskiego „U źródeł nowoczesnego myślenia o religii. Szkice z filozofii religii dla humanistów”. Początek o godz. 19.15 na ul. Sławkowskiej 14.

Więcej informacji na stronach internetowych „Karnetu”.