górne tło

Kulturalny przepis na udany wtorek

Coś dla starszych, coś dla młodszych. Dziś w Krakowie będziemy świętować Dzień Dziadka, ciekawie zapowiadają się też wieczorne spektakle, seanse i koncerty. Oto, co znajdziemy w ofercie kulturalnej Krakowa.

Wczoraj swoje święto miały babcie, dziś kolej na dziadków. W Bonarce świętować będą mogli zarówno seniorzy, jak i juniorzy. Z okazji Dnia Babci i Dziadka odbędzie się tam szereg atrakcji dla ducha i ciała, gdzie nie liczy się metryka. W programie m.in. pokazowy trening kickboxerski z Kamilem Dziadkowicem - Mistrzem Świata UFR Kickboxing 2018, zajęcia muzyczno-ruchowe, warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy będą mogli zaprojektować kompozycje kwiatowe, ozdoby doniczkowe laurki. Działania mają charakter proedukacyjny, a juniorzy i seniorzy będą musieli wykazać się międzypokoleniową współpracą. Początek o godz. 11. 00. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Do zobaczenia na placu przy fontannie!

Jaki wpływ na modę i estetykę ostatniego półwiecza miała angielska projektantka Vivienne Westwood? Ekstrawaganckiej Westwood, uhonorowanej tytułem szlacheckim oraz Orderem Imperium Brytyjskiego, poświęcono film dokumentalny „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” w reżyserii Lorny Tucker. Film zobaczymy w ramach dyskusyjnego klubu filmowego Filmoterapia z SENSEM w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul Rajskiej 12.. Początek o godz. 18.30. Po seansie Diana Sałacka i Martyna Zimorska poprowadzą dyskusję z udziałem dr hab. Grażyny Borowik-Pieniek z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Kto z nas nie marzył, żeby ruszyć autostopem w świat? Ci, którzy śnią o krajobrazach Nowej Zelandii i Australii, powinni dziś, o godz. 19.00, stawić się w Księgarni Podróżniczej Bonobo przy Małym Rynku 4. Podczas podróżniczego spotkania dowiemy się, jak surfować po wydmach, gdzie rosną największe sekwoje, gdzie szukać wybuchających gejzerów i jak wygląda zachód słońca ze szczytu Góry Przeznaczenia. Wstęp wolny!

Kino Agrafka zaprasza młodych widzów do wspólnego spędzenia zimowych ferii przed kinowym ekranem. Dziś zobaczymy film pt. „Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru”. Przed seansem o tradycyjnej japońskiej sztuce walki mieczem opowiedzą członkowie Krakowskiego Klubu Kendo Doshinkan. Początek o godz. 10.30 na ul. Krowoderskiej 8.

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kolejny dzień festiwalu Teatrów dla Dzieci. Dziś zobaczymy spektakl pt. „BAM-BAM” Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Charakterystyczne dla teatru środki wyrazu uzupełniane są ogromnymi piłkami, klockami, a nawet bańkami mydlanymi. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi. To propozycja dla maluszków – już od pierwszych miesięcy życia – wraz z rodzicami. Na widzów czekają pufy i poduszki ułożone na podłodze, bywa też i tak, że publiczność zajmuje miejsce tuż obok aktorów na scenie. Początek o godz. 11.00 na scenie przy al. Jana Pawła II 232.

„Lingwistyczna zajadłość w twórczości Stanisława Barańczaka” – to temat prelekcji multimedialnej, która odbędzie się w filii nr 43 Biblioteki Kraków na ul. Jasińskiego 32. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 11.00, poprowadzi Krystyna Maśnik.

O godz. 17.30 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na ul. Rajskiej 12 rozpocznie się dyskusja poświęcona najnowszej książce prof. Piotra Nowaka pt. „Przemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt”. Z autorem rozmawiać będą: prof. Artur Grabowski – pisarz, krytyk i wykładowca UJ, prof. Bronisław Łagowski – historyk idei, filozof i publicysta, dr Maciej Zakrzewski – politolog.

Pół godziny później w filii nr 21 Biblioteki Kraków na ul. Królewskiej 59 rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Klęczarem – prozaikiem, redaktorem i felietonistą. Był on nominowany w pierwszej edycji Konkursu Literackiego im. Henryka Berezy. Swoją prozę publikował m.in. w „Akcencie”, „Lampie”, „Latarni morskiej”, „Portrecie” i „Wyspie”. Jego opowiadania znalazły się w „Antologii współczesnych polskich opowiadań”. Wydał tom opowiadań „Wielopole” oraz powieść „Flu Game”.

Centrum Społeczności Żydowskiej na ul. Miodowej 24 zaprasza na spotkanie z Joanną Lisek wokół książki „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz”.

Natomiast w Centrum Kultury Żydowskiej na ul. Meiselsa 17 trwa specjalny program poświęcony 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dziś o godz. 18.00 zostanie tam zaprezentowany film dokumentalny pt. „Pamiętam” w reżyserii Marcela Łozińskiego. Obraz zawiera relacje dr. Leszka Allerhanda z Zakopanego, Stanisława Jonasa z Nowego Jorku, Davida Efrati z Tel-Awiwu oraz Henryka Mandelbauma z Gliwic.

Dwa miesiące temu Wydawnictwo Literackie opublikowało przygotowaną przez Wojciecha Zemka antologię esejów Stanisława Lema pod tytułem „Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe”. To wyjątkowa i ważna książka, która prezentuje krakowskiego pisarza przede wszystkim jako wybitnego humanistę wchodzącego w spór z Tomaszem Mannem czy Romanem Ingardenem. Większość tekstów zebranych w antologii była już publikowana, niektóre ukazały się po raz pierwszy. Publikacja antologii jest dobrą okazją, aby porozmawiać o Lemie jako doniosłym myślicielu, a nie tylko popularnym pisarzu science fiction. Wojciech Zemek opowie o przygotowaniu książki, o idei jej układu, o źródłach tekstów niepublikowanych, a także o swoich ulubionych esejach Lema. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30 na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Podchorążych 2.

Teatr Ludowy zaprasza na spektakl „Sekretne życie Friedmanów”, inspirowany nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego. W latach 80. XX wieku sprawa oskarżonych o pedofilię ojca i syna wstrząsnęła Ameryką i przyczyniła się do rozbicia spokojnej i szanowanej rodziny. Podczas spektaklu widz, poruszając się wraz z odgrywającymi swoje role aktorami po teatralnej przestrzeni Sceny Stolarnia, będzie mógł sam oceniać, wydawać wyroki, zmieniać zdanie i ulegać skrajnym emocjom, które towarzyszą społeczeństwu dokonującemu samosądu. Na scenie zobaczymy m.in. Małgorzatę Kochan, Piotra Frasanowicza Patryka Palusińskiego, Piotra Pilitowskiego i Kajetana Wolniewicza. Początek o godz. 19.00.

Godzinę później w klubie Re na ul. św. Krzyża 4 rozpocznie się koncert zespołu Fontaines D.C. Ostatnie półroku to trzy przebojowe single Fontaines D.C. wydane w kultowym wydawnictwie Rough Trade. W tym czasie zdążyli także stać się ulubieńcami Steve’a Lamacqa z BBC 6, zagrać trasy z IDLES, Girl Band czy The Horrors i odwiedzić najważniejsze festiwale w Europie. Jednym z nich był OFF Festival w Katowicach – tamtejszy występ został przez wielu dziennikarzy i uczestników nazwany jednym z największych pozytywnych zaskoczeń ubiegłorocznej edycji.

Więcej informacji kulturalnych w magazynie „Karnet”.