górne tło

Nowe badania w „Żeromskim”

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie poszerza diagnostykę. W placówce można już wykonać badanie błędnika i tzw. otoemisję akustyczną.

Badania wykonuje mgr Magdalena Zięba, specjalista w dziedzinie badań audiometrycznych, codziennie w godz. 8.00-15.00. Szczegółowe informacje pod nr tel. 12 62 292 83 lub 12 622 92 89. W szpitalnej poradni otolaryngologicznej zrobić można także inne badania słuchu: audiometrię i tympanometrię.

VNG - videonystagmografia polega na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce, przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania pacjent zakłada na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze. Na podstawie tych danych można oceniać uszkodzenia części układu równowagi typu obwodowego lub ośrodkowego.

Otoemisja - inaczej emisja otoakustyczna, opiera się na rejestracji bardzo cichego sygnału akustycznego, który powstaje w ślimaku (najważniejszej części ucha wewnętrznego, z wyglądu przypominającej muszlę ślimaka) na skutek skurczu komórek słuchowych zewnętrznych. Im lepsza funkcja ślimaka, tym poziom odpowiedzi jest wyższy. Badanie jest czułe i pozwala ocenić głównie możliwości słyszenia.

Otoemisja akustyczna to nieinwazyjne i w pełni bezbolesne badanie. Wynik prezentowany jest w formie wykresu zwanego DP-gramem i znany jest od razu po wykonaniu otoemisji akustycznej.