górne tło

W Londynie przeciwko dyskryminacji mniejszości romskiej. Wystawa Krzysztofa Gila

Od 16 listopada 2018 r. do 5 stycznia 2019 r. L’etrangere Gallery w Londynie prezentowała instalację krakowskiego artysty Krzysztofa Gila, która wcześniej pokazywana była na wystawie „Witamy w krainie, gdzie Cygan ginie” w krakowskiej Galerii Henryk.

Krzysztof Gil to artysta pochodzenia romskiego i w swojej pracy nawiązuje do antycygańskich represji, których szczególną formą były tzw. „cygańskie polowania” (niem. Heidenjachten, dosłownie: „polowania na pogan”), popularne aż do XIX wieku, uchodzące za formę publicznej rozrywki. Z zewnątrz instalacja nawiązuje do tymczasowych domów budowanych przez Romów. Wewnątrz natomiast umieszczony został wielkoformatowy obraz-panorama, utrzymany w konwencji tradycyjnego malarstwa holenderskiego, wykonany węglem i białą pastelą, przedstawiający scenę polowania. Tytuł instalacji – „TAJSA wczoraj i jutro” wskazuje na uniwersalny wydźwięk pracy, poruszającej problem dyskryminacji i uprzedzeń wobec ludności pochodzenia romskiego, który współcześnie nadal jest aktualny.

TAJSA wczoraj i jutroto praca doktorska Krzysztofa Gila, absolwenta krakowskiej ASP. Wystawa „Witamy w krainie, gdzie Cygan ginie” w Londynie odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Spotkała się z szerokim zainteresowaniem zarówno mediów jak i publiczności brytyjskiej.

Krzysztof Gil (ur. 1987 r.) mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował on grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra pod opieką profesora Piotra Panasiewicza. Zajmuje się rysunkiem, instalacją, grafiką warsztatową. W roku 2016 uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Swoje prace prezentował w instytucjach i galeriach takich jak: European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC (Berlin), MWW (Wrocław), BWA Tarnów, Galeria Szara Kamienica (Kraków), BWA Wrocław.

Wywiad z artystą w serwisie CONTEMPORARY LYNX