górne tło

Tsagaan Sar w Centrum Kultury Mongolii

Chociaż podobnie jak większość świata 2019 rok przywitaliśmy w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, także w Krakowie znalazło się miejsce, gdzie nadejście nowego roku wyznacza dawny kalendarz księżycowy! Rozpoczynający się 5 lutego Chiński Nowy Rok – Rok Złotej Świni – został powitany w Centrum Kultury Mongolii podczas tradycyjnej uroczystości Tsagaan Sar, zorganizowanej przez Konsul Honorową Mongolii w Krakowie Tsakhiur Urtnasan.   

Uroczystość Tsagaan Sar w otwartym niedawno Centrum Kultury Mongolii (al. 29 Listopada 94b) była okazją do zapoznania się z mongolską kulturą i gościnnością. W oryginalnej mongolskiej jurcie przygotowano m.in. degustację tradycyjnych potraw i trunków.

Granicząca z Rosją i Chinami Mongolia położona jest w Azji i posiada powierzchnię pięć razy większą od Polski. Kraj ten zajmuje zarazem szóste miejsce w klasyfikacji najmniej zaludnionych państw świata – populacja Mongolii wynosi zaledwie 3 miliony, a aż połowa ludności zamieszkuje stolicę kraju, Ułan Bator. Mongolia słynie z burzliwej historii, ekstremalnych temperatur (nawet +40˚C latem i -30 ˚C zimą!) i pięknych krajobrazów. Na jej terenie znajduje się druga co do wielkości na świecie pustynia – Pustynia Gobi. Większość mieszkańców wyznaje buddyzm tybetański.  

Co przyniesie nam nadchodzący Rok Świni, który potrwa do 24 stycznia 2020? Rok Świni to czas marzycieli i tych, którzy pragną osiągnąć sukces. To czas czerpania z życia tego, co najlepsze i skupiania się na przyjemnościach. Jako ostatni ze znaków horoskopu chińskiego jest symbolem doprowadzania rzeczy do końca, osiągnięcia spokoju i harmonii. Poprzednie lata Świni przypadały w 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995 i 2007. Kolejny czeka nas dopiero w 2031!