górne tło

Szlakiem świętych Krakowa i dawnego Kazimierza

W najbliższy weekend, 9–10 marca, Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejne spacery po Krakowie, w ramach 47. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w wybranej trasie wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział w spacerach jest bezpłatny.

W sobotę, 9 marca, chętni zdobyć odznakę brązową ruszą na spacer pt. „Szlakiem świętych współczesnych”. Nie tylko krakofile wiedzą, że Kraków jest miastem wielu świętych i błogosławionych. Od 1000 r. mieściła się tu siedziba biskupa, a od 1925 r. arcybiskupstwo. Już od połowy XII w. pielgrzymi zdążali do grobu św. Floriana w Katedrze Wawelskiej, wiek później do grobu św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina. Prawdziwą eksplozję świętych Kraków przeżył w XV stuleciu. W najnowszych czasach również nie brakowało beatyfikacji i kanonizacji krakowskich duchownych, jak choćby św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Brata Alberta, bł. Hanny Chrzanowskiej, no i oczywiście św. Jana Pawła II. Zaciekawieni tym szlakiem powinni w sobotę rano, o godz. 10.30, udać się pod Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, przy ul. Westerplatte 15/16.

W niedzielę, 10 marca, odbędą się spacery dla wszystkich trzech odznak. Temat szlaku dla odznaki brązowej to „Getto Krakowskie (1941-1943)". Utworzone w marcu 1941 r. w Podgórzu, musiało pomieścić ponad 16 tysięcy osób, czyli ponad pięciokrotnie więcej, niż dotychczas mieszkało na tych terenach. Teren getta był otoczony 3–metrowym murem, którego półokrągłe zakończenie przypominało kształt żydowskich nagrobków, a za jego opuszczenie groziła kara śmierci. Getto zlikwidowano w okrutny sposób: 13 i 14 marca 1943 r., na miejscu rozstrzelano około 1000 starszych, chorych, bezbronnych ludzi, dzieci i matek, około 2000 osób przewieziono do Oświęcimia, a około 6000 osób przeprowadzono do obozu w Płaszowie. O historii, której nie można zapomnieć posłuchamy od godz. 10.45 na Placu Bohaterów Getta.

Spacer dla odznaki srebrnej nosi nazwę „Nowy Cmentarz Żydowski”. Położony przy ulicy Miodowej, to największy i jedyny czynny żydowski cmentarz w Krakowie. Obejmuje obszar ok. 19 ha, pomiędzy ulicami Miodową, Siedleckiego i Daszyńskiego oraz linią kolejową. Założony został w 1800 r., zdewastowany w czasie II wojny światowej. Odnowiony został w 1957 r. Warto wspomnieć, że na cmentarzu znajdują się groby wielu znanych krakowian – jak np. Maurycego Gottlieba – malarza, ucznia Jana Matejki, Jonatana Warszauera – lekarza i społecznika, Ignacego Kriegiera – fotografa czy Józefa Sarego – wiceprezydenta Krakowa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 pod bramą cmentarza, przy ul. Miodowej.

Chętni zdobyć odznakę złotą poznają z kolei temat: „Dawne krakowskie księgarnie, drukarnie i gazety”. Warto wiedzieć, że Kraków był niewątpliwie najważniejszym ośrodkiem drukarstwa i prasy w Polsce i w Europie środkowo-wschodniej. Tutaj powstawały pierwsze książki w języku polskim jak: „Raj Duszny” Biernata z Lublina, wydrukowany w 1513 r. w oficynie Floriana Unglera. Tu ukazała się pierwsza polska gazeta „Merkuriusz Polski” wydana w 1661 r. w kamienicy Szoberowskiej przy Małym Rynku. Pierwsza książka historyczna to „Chronica Polonorum” Macieja Miechowity, wydana 1527 u Hallerów. Najpopularniejsza Gazeta Krakowska, zwana krakauerką, zaczęła ukazywać się w czerwcu 1794 r., a jej wydawcą był Jan Maj. Drukarze, a także introligatorzy mieli swoje cechy rzemieślnicze. O tym ciekawym temacie posłuchamy w niedzielę, od godz. 09.00, w Domu Turysty PTTK.

Również w niedzielę odbędzie się odczyt dla odznaki z Pawim Piórem. Będzie to wykład prof. dr hab. Andrzeja Chwalby – „Kraków w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej”. Rozpoczęcie o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, przy ul. Św. Jana 12.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła: www.kologrodzkie.pl.