górne tło

Zaplanuj kulturalny poniedziałek w Krakowie

Poniedziałek w Krakowie jest pełen interesujących wydarzeń kulturalnych! Do wyboru mamy seans przedwojennego kina, interesujące spotkania wokół publicystyki i literatury, teatr i koncert legendy brytyjskiego bluesa.

Dziś w cyklu  „W Starym Kinie”, w Klubie Kazimierz Krakowskiego Forum Kultury, zobaczymy jeden z przedwojennych filmów Michała Waszyńskiego. „Będzie lepiej” to komedia z udziałem niezwykle przed wojną popularnych gawędziarzy radiowych, Szczepka i Tońka. Obaj byli rodowitymi lwowianinami, ale urodzonymi na dwóch krańcach tego miasta - jeden w Gródku, drugi w Łyczakowie. W filmie Waszyńskiego, Szczepko i Tońko zostają pozbawieni pracy w fabryce zabawek, w której obowiązywał zakaz śpiewania, a oni go złamali. Jakby nie mieli dość zmartwień, w parku znajdują porzucone niemowlę... Początek seansu o godz. 17.00, w sali przy ul. Krakowskiej 13.

Jerzy Turowicz in Memoriam to spotkanie, które odbędzie się dziś w Centrum Kultury Żydowskiej. Turowicz zapisał się w historii jako krakowski dziennikarz i wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, który współtworzył od czasu jego powstania w latach 40-tych. O Turowiczu, jego roli dla dziennikarstwa, publicystyki czy po prostu kultury polskiej XX wieku rozmawiać będą ks. Adam Boniecki i Anna Mateja. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, oczywiście przy ul. Meiselsa 17.

SABAS, czyli Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon to cykl spotkań, który odbywa się od 2010 r. Jak mówi pomysłodawczyni, powstał on z potrzeby integracji środowisk poetów i artystów w Krakowie. Dzisiejsze spotkanie spotkanie będzie promocją tomu poetyckiego nieżyjącego już poety Jerzego Tawłowicza – „Wiersze z zapamięci”. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Tlałka – orawski polonista i poeta. Spotkanie odbędzie się w Dworku Białoprądnickim przy ul. Papierniczej 2. Początek o godz. 18.00.

„Dzieci z Dworca ZOO” to książka, która wstrząsnęła w połowie lat 70. Niemcami i do dziś pozostaje poruszającym zapisem historii młodych ludzi z Berlina, którzy pozbawieni opieki i wsparcia popadli w narkomanię, alkoholizm i nędzę. Reżyser teatru Barakah Sebastian Oberc postanowił sięgnąć po serię wywiadów dziennikarzy niemieckiego „Sterna”, które złożyły się na książkę, po to by wydobyć z nich opowieść uniwersalną o wartościach. Początek spektaklu o godz. 18.00, w teatrze przy ul. Paulińskiej 28.

Dziś wieczorem w klubie Studio prawdziwa uczta dla fanów klasycznego brytyjskiego bluesa. John Mayall był mentorem zastępu obiecujących muzyków, a jego zespół The Bluesbreakers zyskał renomę prawdziwej instytucji brytyjskiego bluesa. W szeregach kapeli swoje umiejętności szlifowali m.in. Eric Clapton i Jack Bruce (Cream), Peter Green, Mick Fleetwood i John McVie (Fleetwood Mac), Mick Taylor (The Rolling Stones) czy Aynsley Dunbar (Frank Zappa and The Mothers of Invention). 85–letniemu Mayallowi można pozazdrościć energii – muzyk właśnie jest w trasie koncertowej i nie zwalnia tempa. Początek koncertu o godz. 18.00. Do zobaczenia w klubie przy ul. Budryka 4!

Więcej informacji na stronach internetowych „Karnetu”.