górne tło

Rusz szlakiem krakowskiego Gaudiego

Przed nami jedne z ostatnich wycieczek po Krakowie w ramach 47. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w wybranej trasie wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział w spacerach jest bezpłatny, a przed nami w ten weekend m.in. tajemnice ulicy Krakowskiej oraz wędrówka szlakiem jednego z najciekawszych architektów XIX stulecia – Teodora Talowskiego.

W sobotę, 23 marca chętni wziąć udział w spacerze dla odznaki srebrnej, ruszą trasą „Kościół i klasztor oo. Cystersów w Mogile”. W wnętrzu zachowały się tam liczne gotyckie i renesansowe fragmenty. W prezbiterium znajduje się piękny gotycki poliptyk z 1514 r. Również kaplice zachowały swój romańsko-gotycki styl. Jakie historie kryją wnętrza opactwa w Mogile? Spotkamy o godz. 9.00 przed kościołem, od ul. Klasztornej, by dowiedzieć się więcej.

W niedzielę, 24 marca tytuł szlaku dla odznaki brązowej to „Krakowskie Planty – część południowa”.  Nie każdy wie, że nazwa „Planty”, używana od początku XX w., jest skrótem od Plantacyji, jak dawniej je nazywano. Przez lata, Planty były cały czas rozbudowywane, modernizowane, sadzono nowe rośliny, a z czasem zaczęto stawiać pomniki, ku pamięci ważnych postaci. Na przełomie wieków XIX i XX na Plantach rozkwitło życie towarzyskie Krakowa... O południowej części Plant porozmawiamy na spacerze, który rozpocznie się o godz. 9.00. Zbiórka w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Zdobywający odznakę srebrną poznają w niedzielę „Tajemnice ulicy Krakowskiej”. Wytyczona w ramach planu lokacyjnego Kazimierza w 1335 r. jako jego główna arteria i oś komunikacyjna, znajdowała się na prastarym szlaku handlowym, tzw. drodze solnej, która wiodła przez Wieliczkę i Bochnię na Węgry. Jak zmieniała się przez wieki? Początek spotkania wyznaczono na godz. 9.30, w Domu Turysty PTTK.

Ciekawie zapowiada się szlak spacerowy dla odznaki złotej. Ruszymy bowiem „Szlakiem Teodora Talowskiego”, jednego z najciekawszych architektów XIX stulecia, który znany był z oryginalnego, eklektycznego stylu, tworzył ciekawe i niekonwencjonalne projekty. Ze względu na jego plastyczną wyobraźnię i nieszablonowe myślenie mówiono o nim jako o polskim Antonim Gaudim. Największą ilość budynków, bo aż szesnaście, stworzył dla Krakowa. Początek spaceru to godz. 10.00, w Domu Turysty PTTK.

Również w niedzielę odbędzie się odczyt dla odznaki z Pawim Piórem. Będzie to wykład dr Stanisława Dziedzica – „Kraków współczesny”. Rozpoczęcie o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, przy ul. Św. Jana 12.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła: www.kologrodzkie.pl.