górne tło

Chcą migać, by pomagać niesłyszącym sąsiadom

W kwietniu w Krowodrzy wystartuje kurs języka migowego dla chętnych mieszkańców tej dzielnicy – bezpłatny, bo realizowany w ramach V edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Projekt przygotowali i zgłosili seniorzy – członkowie Centrum Aktywności Seniora „Srebrzysta Krowodrza”. Zajęcia potrwają do października. Poprowadzą je specjaliści z Migowego Laboratorium Magdalena Sipowicz. Na zainteresowanych czekają jeszcze miejsca.

Jak mówią projektodawcy, opanowanie języka migowego choćby w podstawowym stopniu umożliwia nawiązanie kontaktu z osobą niesłyszącą, często sąsiadem czy sąsiadką. Osoby niesłyszące znajdują się w różnej sytuacji – niektórzy nie słyszą od urodzenia, inni utracili słuch na skutek chorób lub postępującego wieku. Przewodnikami mogą być dla nich zarówno wykwalifikowani tłumacze językowego migowego (niezbędni do załatwiania spraw urzędowych), jak również osoby, które znają podstawy i dzięki temu mogą pomóc niesłyszącym na co dzień, czasem w najprostszych sprawach.

Kurs języka migowego I stopnia, na który zagłosowali mieszkańcy Krowodrzy, to propozycja dla osób w każdym wieku, które chcą nauczyć się porozumiewać z osobami niesłyszącymi. Przewidziano 60 godzin lekcyjnych. Liczba miejsc jest ograniczona – zaplanowano 2 grupy, w każdej po 10 osób. Zgłoszenia przyjmuje koordynator CAS „Srebrzysta Krowodrza” pod nr tel. 793 293 999. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia kursu.

Najważniejsze będą jednak długoterminowe efekty: wzrost kompetencji społecznych, w tym komunikacyjnych, mieszkańców; poprawa funkcjonowania osób z niepełnosprawnością słuchu i mowy, popularyzacja języka migowego, wzrost liczby osób mogących pełnić funkcję asystentów osób z niepełnosprawnością słuchu i mowy.