górne tło

Co dalej z projektem WANDA-2?

Wszystkich, którzy w poniedziałek, 1 kwietnia mieli okazję przeczytać na naszym portalu internetowym informację o projekcie WANDA-2, musimy rozczarować – przynajmniej na razie w Krakowie nie powstanie kompaktowa elektrownia jądrowa.

Kraków z należytą uwagą przygląda się wszelkim dostępnym technologiom, które służą ograniczaniu emisji pyłów do atmosfery, a także produkcji czystej i taniej energii. Niestety samo wybudowanie jednego bloku reaktorowego to koszt ok. 15 miliardów złotych, a całej elektrowni między 40 a 70 mld zł. Dla porównania budżet Krakowa na 2019 r. zakłada wydatki w kwocie 6 mld zł.

W informacji zawarliśmy jednak i prawdziwe informacje. Faktem jest, że w latach 60. i 80. ubiegłego wieku planowano instalację w Krakowie naukowego reaktora WANDA. Miał on zostać wybudowany przy ul. Reymonta i służyć nie tylko naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej, ale także Politechniki Krakowskiej i Politechniki Śląskiej. Fragment rdzenia tego urządzenia można do dziś oglądać w jednym z budynków dydaktycznych AGH.

Słowa uznania należą się także krakowskim fizykom – naukowcom pracującym w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, na Uniwersytecie Jagiellońskim i AGH. Możemy być pewni tego, że będą oni pracować także przy projekcie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Polski Program Energii Jądrowej zakłada uruchomienie pierwszego bloku po 2030 r.