górne tło

Grajmy w zielone

Oczekiwania mieszkańców w kwestii terenów zielonych są jednoznaczne – wszyscy chcemy więcej zieleni. Tworzenie nowych parków, zieleńców czy skwerów nie jest jednak procesem prostym, bo zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: własność gruntów, pieniądze oraz uwarunkowania przestrzenne. Pomimo wielu trudności konsekwentne działania przynoszą efekty, co doskonale widać na przykładzie Dzielnicy III Prądnik Czerwony, gdzie od wielu lat inicjuję powstawanie nowych terenów zielonych.

Park Reduta

Największym „zielonym” projektem realizowanym z mojej inicjatywy na terenie Prądnika Czerwonego jest park Reduta. Działania mające doprowadzić do powstania tego parku prowadzę od końca roku 2013. Park zaprojektowany został przez mieszkańców w ramach warsztatów projektowych. Projektowanie partycypacyjne miało z założenia doprowadzić do stworzenia atrakcyjnej i akceptowanej przez wszystkich koncepcji parku. Niestety tego celu nie udało się osiągnąć, a realizacja tej inwestycji przeciągnęła się w czasie z powodu protestów grupki mieszkańców. Na szczęście ich sprzeciwy udało się odrzucić, a Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał przetarg na realizację parku. Prace budowlane rozpoczęły się w ubiegłym roku, otwarcie parku Reduta planowane jest już w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca.

Ogród nad Sudołem

Ogród nad Sudołem to część Parku Rzecznego „Rozrywka”, czyli zielonej klamry spinającej wzdłuż potoku Sudół Dominikański dwa parki: park Zaczarowanej Dorożki i park Reduta. W powstanie tego parku jestem zaangażowany od początku, tj. od 2004 r. Niestety na przeszkodzie w jego utworzeniu stoją kwestie własności gruntów. Część z tych problemów udało się rozwiązać, dlatego w rejonie ul. Naczelnej powstanie duży skwer (o powierzchni ponad 1 ha), nazwany przez mieszkańców Ogrodem nad Sudołem. Prace przy jego budowie rozpoczną się w wakacje, a mieszkańcy skorzystają z urokliwego małego parku na wiosnę przyszłego roku. Park przyjmie formę ogrodu osiedlowego, a więcej informacji na jego temat dostępnych jest na stronie internetowej: http://www.dzielnica3.pl/parknaczelna

Bulwary Białuchy

To mój kolejny zielony projekt, realizowany w formule projektowania partycypacyjnego. W październiku i listopadzie 2017 roku odbyły się warsztaty projektowe bulwarów organizowane przez Miejskie Centrum Dialogu, Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Zarząd Zielni Miejskiej. Mieszkańcy pod okiem architektów stworzyli koncepcję bulwarów Białuchy na odcinku pomiędzy ul. Wileńską a al. 29 Listopada (bulwar Wiśniowa). Bulwary Białuchy to wielofunkcyjny teren rekreacyjny, który docelowo połączy Dąbie, Olszę i Prądnik Czerwony (ściślej mówiąc Dzielnicę II z Dzielnicą III). Pierwszy etap tego projektu, tj. Bulwar Wiśniowa, rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Przykładów na rozwój terenów zielonych na terenie Prądnika Czerwonego jest znacznie więcej, konsekwentne działania i wieloletnie wysiłki przynoszą efekty. Ich pełen wymiar będzie wkrótce widoczny i zapewniam, że to dopiero początek. Jestem pewien, że dobre przykłady rozwoju terenów zielonych z Prądnika Czerwonego zostaną wykorzystane w innych rejonach Krakowa, a obecne kadencja władz miasta zapisze się w krakowskich annałach jako „zielona”.

Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

dwutygodnik