górne tło

Ogrody Krakowian nagrodzone

Kraków otrzymał nagrodę za stworzenie Ogrodów Krakowian na konferencji EUGIC London 2019 (3rd European Urban Green Infrastructure Conference) w kategorii wdrożenie zielonej infrastruktury w miastach. Jury doceniło przede wszystkim to, że Ogrody Krakowian tworzone są na terenie całego miasta, blisko mieszkańców, stanowiąc tym samym istotny składnik zielonej infrastruktury.

– Ta nagroda cieszy nas podwójnie gdyż Ogrody Krakowian od pomysłu do finalnego projektu realizowane były w całości przez architektów krajobrazu ZZM – zaznacza Piotr Kempf – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Parki kieszonkowe są w naszym kraju inicjatywą dość nową. Jednak na całym świecie, zwłaszcza w dużych miastach mają już swoją historię, a w niektórych stanowią wręcz obowiązkowy punkt programu zwiedzania. To, co odróżnia je od zwykłych skwerów to wielofunkcyjność pozwalająca użytkownikom w różnym wieku i o różnych potrzebach miło spędzać czas. Kluczowym do zrozumienia idei tworzenia takich przestrzeni jest ich bliskość od miejsc zamieszkania. Duże parki odwiedza się chętnie, lecz to w małych, położonych w odległości do 15 minut spacerem mieszkańcy bywają częściej i to te małe enklawy zieleni współtworzą.

Kiedy kilka lat temu stworzyliśmy pierwszy park kieszonkowy, wierzyliśmy, że jest to właściwy kierunek zagospodarowywania rożnego rodzaju maleńkich, zapomnianych nieużytków, które każdy z nas ma w swoim sąsiedztwie, że jest w nich ukryty potencjał – dodaje Kempf. Krakowskie parki kieszonkowe wyróżnia na tle podobnych projektów jednak pewna wyjątkowa rzecz. Każdy z nich poza funkcją rekreacyjną zawiera w sobie element edukacyjny umiejętnie wpleciony w estetykę miejsca.