górne tło

Podróż za kulisy teatru im. Juliusza Słowackiego

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, będzie można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

– To zaproszenie do niezwykłej podróży, do świata kulis i pracowni rzemieślników teatralnych, którzy wykonują kostiumy, rekwizyty, charakteryzacje i elementy scenografii. Ludzi, którzy są dla publiczności zupełnie anonimowi, ale bez ich talentów i twórczej pracy nie byłoby materii ani „magii teatru” – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?”.

Wśród nich są m.in. inspicjenci, krawcy, garderobiane i charakteryzatorki, rekwizytorzy i tapicerzy, akustycy i montażyści. Kim są? Jak wygląda teatr z ich perspektywy? Uczestnicy warsztatów poznają nie tylko samych rzemieślników, ale również tajniki ich rzemiosła i największe wyzwania z jakimi dotąd musieli się zmierzyć. Na ich listach są m.in. stylowe stroje z epoki, bajkowe stwory, gigantyczne kotary i zaskakujące rekwizyty.

– Pod ich mistrzowskim okiem, uczestnicy warsztatów zaprojektują i wykroją oryginalne spódnice, koszule i fraki, uszyją teatralne kotary, stworzą autorskie wizje scenografii do spektaklu „Imię Róży”, poznają sztukę teatralnej charakteryzacji i odwiedzą sceniczne „centrum dowodzenia”, do którego wstęp podczas przedstawień ma wyłącznie inspicjent – mówi Małgorzata Szydłowska. – Przekonają się jak działa teatr, a przy okazji poznają wiele jego tajemnic, bo rzemieślnicy znają każde przedstawienie od podszewki.

W programie znalazły się również warsztaty z profesjonalistami z dziedziny scenografii, choreografii, dźwięku i malarstwa m.in. „Głos jako instrument” prowadzone przez Dominika Strycharskiego i „Kurtyny krakowskie” z Tadeuszem Bystrzakiem, artystą, malarzem, pod którego kierownictwem zrealizowano projekt kurtyny Stanisława Wyspiańskiego z 1892 r.

W programie nie zabrakło też propozycji dla dzieci i młodzieży. W najbliższy wtorek tj. 16 kwietnia o godz. 14.00 najmłodsi widzowie będą mogli zwiedzić Teatr Słowackiego i spotkać się z inspicjentką, która zna najdrobniejsze szczegóły każdego przedstawienia. Niektóre spektakle ogląda nawet kilkaset razy (jej rekord to 400 przedstawień!) Opowie m.in. o tym jak powstawał spektakl „Pinokio”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz” i inne sztuki dla dzieci i młodzieży. To ciekawy pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu dla dzieci, które nie chodzą do szkoły z powodu strajku nauczycieli.  

Pełna lista warsztatów znajduje się pod adresem: jakdzialateatr.pl

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych. Dający możliwość zobaczenia ich warsztatu pracy i skorzystania z ich praktycznej wiedzy.

Fascynujący świat kulis i pracowni teatralnych, można również poznać, odwiedzając wystawę „Myśląca ręka” która znajduje się w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Na ekspozycji, zaaranżowanej w intrygujący sposób przez Małgorzatę Szydłowską, znajdują się m.in. kostiumy, narzędzia i rekwizyty z wielu wybitnych przedstawień. Zwiedzając multimedialną część wystawy, można przez chwilę poczuć się jak inspicjent teatralny, wejść w rolę akustyka i oświetleniowca, i przyjrzeć się z bliska kulisom Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-17.00.