górne tło

Zaplanuj kulturalną środę w Krakowie

Wielka Środa w Krakowie sprzyjać będzie muzycznej refleksji, będzie też coś dla oka. Zapraszamy do zapoznania się z kulturalnym rozkładem jazdy Krakowa na dziś!

W połowie Wielkiego Tygodnia warto sobie przypomnieć, że trwa festiwal Misteria Paschalia. Dzisiejszy wieczór ponownie wypełni polsko-włoski repertuar przełomu XVI i XVII wieku. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert pt. „In monte Oliveti” w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie wystąpią Capella Cracoviensis (zespół i chór) i Włosi z zespołu Oltremontano. Dyrygować będzie Jan Tomasz Adamus, zaś na repertuar wieczoru złożą się utwory m.in. Mikołaja Zielińskiego i Claudio Monteverdiego. O godz. 22.00 zaś, w kościele św. Krzyża rozpocznie się koncert Passione secondo San Marco autorstwa Giachesa de Werta, flamandzkiego kompozytora późnego renesansu. Utwory usłyszymy w wykonaniu zespołu i chóru Voces Suaves oraz grupy Concerto Scirocco.

Dziś wernisaż wystawy Grzegorza Steca w Nowohuckim Centrum Kultury. Artysta w swojej twórczości nawiązuje do europejskiej tradycji malarskiej; to mistrz światła i kolorysta, a zarazem autor charakterystycznych czarnych kompozycji. Retrospektywa Grzegorza Steca w NCK spróbuje postawić nas w obliczu pytań podstawowych: o porządek świata, naszą ludzką kondycję i sens przemijania. Wystawę możemy oglądać do 20 maja.

„Fredro dla dorosłych” to z kolei zabawa z teatralną tradycją. Opowiadana z żywiołowym humorem historia o zdradzających i zdradzanych: mężach, żonach i ich kochankach, z zaskakującą puentą i dużą dozą niepoprawności. Czy spektakl w reżyserii Eugeniusza Korina spodoba się widzom w Krakowie? Przekonamy się dziś w Operze Krakowskiej, o godz. 17.00.

Wieczorem, możemy wybrać się również na koncert „Lamentacje wielkopostne na sopran i violę da gamba” do Centrum Kultury Podgórza. Polską i francuską muzykę pasyjną i lamentacyjną wykonają tam Blanka Dembosz (sopran) oraz Kazimierz Pyzik (viola da gamba). Początek koncertu o godz. 18.00.

„Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego to, jak tłumaczy sam twórca, utwór z przymrużeniem oka. Akcja tej operetki rozgrywa się w domu zdrojowym, którym rządzi niejaki doktor Józef Dietl, znający przepis na eliksir miłości i... młodości. Ciekawi tego, co stanie się dalej, powinni dziś zajrzeć do teatru im. Juliusza Słowackiego (pl. Świętego Ducha 1). Operetka rozpocznie się godz. 19.00!