górne tło

Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]

Ten weekend będzie stał pod znakiem kina! W końcu rozpoczyna się najbardziej rozpoznawalny krakowski festiwal związany z filmem - OFF Camera! Nie zabraknie też świetnych koncertów polskich artystów w ramach OFF Sceny. Poza tym miłośnikom literatury polecamy Weekend Księgarń Kameralnych, a dla tych co lubią taniec - też mamy kilka propozycji. Zaplanujcie weekend z naszym kulturalnym przewodnikiem po Krakowie!

Kino niezależne znów będzie rządzić Krakowem! Od piątku do kolejnej niedzieli w Krakowie po raz 12. będzie odbywać się Mastercard OFF Camera. Co nas czeka tym razem? Jak zwykle Konkurs Główny oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W ramach tego drugiego zobaczymy m.in. nowy film Jacka Borcucha “Słodki koniec dnia” z nagradzaną rolą Krystyny Jandy. Nie zabraknie juz znanych i lubianych sekcji - “Amerykańscy niezależni” oraz “Festiwalowe hity”. Wśród hitów m.in. “Gloria Bell”, nowy film Sebastiana Lelio z Julianne Moore w roli głównej. Pogoda powinna dopisać podczas licznych seansów plenerowych - na pl. Szczepańskim, nad Wisłą czy na dachach krakowskich kamienic. Wśród tytułów, które zobaczymy pod chmurką m.in. “La La Land” czy “Atomic Blonde”. Nie zapominajmy też o fanach seriali, którzy będą mieli okazję wziąć udział w kolejnym SerialCON-ie. Spotkania z twórcami i aktorami polskich (i nie tylko seriali), a także seanse wybranych produkcji, m.in. “Ślepnąc od świateł” czy “Pod powierzchnią”. Program jak zwykle jest niesamowicie bogaty - sprawdźcie na stronie festiwalu!

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi OFF Camera jest OFF Scena, czyli seria koncertów niezależnych artystów. Tym razem koncerty będą odbywać się w klubie Zet Pe Te. Już w sobotę scenę otworzy Endy Yden - artysta przebojowy i nowoczesny, klasyczny i romantyczny. Tego wieczoru publiczność czeka również spotkanie z fenomenem rumuńskiej sceny elektronicznej - grupą Golan. W niedzielę piosenkowo - elektronicznie przywita nas Sabina, po niej wystąpi prawdziwy łowca emocji, czyli londyński multiinstru-mentalista Barbarossa, a na koniec oddamy się transowym rytmom najjaśniejszej polskiej grupy elektronicznej - JAAA! A to dopiero początek, bo OFF Scena działa do 3 maja! Wstęp na koncerty jest wolny.

A teraz zapraszamy do Teatru Barakah. Tam już w czwartek, 25 kwietnia o godz. 19 zobaczymy poruszający spektakl “Ja, Sendlerowa”. To jedna z najnowszych propozycji teatru. Spektakl jest opowieścią o przejmowaniu osobistej historii dla zbiorowego poczucia komfortu, opowieścią o ostatecznej samotności bohaterstwa, rozczarowaniu oraz o samotności człowieka wobec okrucieństwa i obojętności świata. Z kolei w poniedziałek, 29 kwietnia o godz. 20 jedna z ulubionych teatralnych serii, czyli Noce Waniliowych Myszy! Tym razem zobaczymy odcinek 11. pod tytułem “Black Szczyt”. Co się stanie, gdy do jednego nawiedzonego zamczyska wpuścimy trzech przywódców narodowych mocarstw? Odpowiedź da nam spektakl, który przybiera formę komicznego horror show i w którym bardziej niż widzowie bać się będą bohaterowie. Polecamy!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na spektakl “Ja, Sendlerowa” (25.04.) oraz “Noce Waniliowych Myszy: Black Szczyt” (29.04.) w Teatrze Barakah. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Dokończcie zdanie: W teatrze szukam… No właśnie, czego? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 25 kwietnia do godz. 14 w tytule maila wpisując BARAKAH oraz tytuł spektaklu, na jaki chcecie wygrać wejściówkę. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Czy tegoroczne Święta Wielkanocne da się wydłużyć o tydzień?  Tak, dzięki wiosennej trasie koncertowej pop-gospelowej formacji TGD! Nowy program zespołu po jego telewizyjnej premierze, będzie można usłyszeć na żywo w Klubie Studio już w najbliższą sobotę o godz. 19. TGD wykonuje własne utwory z wielkanocnym przesłaniem, przywołuje tradycyjne melodie podając je w nowoczesnej formie i sięga po hity współczesnych twórców muzyki chrześcijańskiej takich jak: Kirk Franklin, Israel Houghton, Kari Jobe, Planetshakers, Hillsong czy Elevation Worship. Piosenki znane na całym świecie będą śpiewane po polsku, prawdopodobnie przez wszystkich uczestników tego koncertowego świętowania. Wielka moc życia, radości, muzyki i uwielbienia!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni koncert TGD w Klubie Studio. Aby je zdobyć, napiszcie nam, kiedy powstał zespół TGD? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 26 kwietnia do godz. 12 w tytule maila wpisując TGD. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teraz coś dla fanów literatury - od czwartku do niedzieli w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Weekendu Księgarni Kameralnych! Czekają nas spotkania autorskie, spacery, koncerty, warsztaty, głośne czytania, kluby książkowe i animacje dla dzieci. W akcji biorą udział m.in. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, De Revolutionibus Books&Cafe czy Księgarnia pod Globusem. Poza tym Księgarnia Karakter zaprosi m.in. na spotkanie dla maniaków pięknych okładek książkowych z Przemkiem Dębowskim i czytanie Marcina Wilka w ramach cyklu „Przed korektą”, a w niedawno otwartej księgarni Swoją Drogą w Podgórzu czeka nas spotkanie z wybitnym wspinaczem nowej fali lat 80., Andrzejem Marciszem. Wspierajmy małe księgarnie, warto!

Od piątku do niedzieli Roztańczony Weekend w Kinie Kika! Na ekranie zobaczymy kilka filmów z tańcem w tle. W piątek o godz. 19 pokaz przedpremierowy “Yuli” - tytuł to też pseudonim Carlosa Acosty - Kubańczyka, pierwszego czarnoskórego tancerza baletowego, który wcielał się w postaci napisane dla białych i występował na deskach Houston Ballet i The Royal Ballet. Tego samego wieczoru o godz. 21 zobaczymy “Girl” Lukasa Dhonta, czyli subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka, marzącej o karierze tanecznej. Poza tym m.in. bardzo dobry “Mr Gaga” opowiadający o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company (sobota, godz. 21). Polecamy!

Z kolei w NCK od środy do niedzieli trwa Festiwal Tańca Współczesnego “SPACER”. Poza warsztatami tanecznymi dla początkujących oraz zaawansowanych, możemy zobaczyć też świetne spektakle. W piątek o godz. 18:30 zespół w składzie: Durski, Kania, Stanek, Ustowska pokaże spektakl pt. “ONE”, a o godz. 21 Teatr Rozbark zatańczy “Rozkosz”. A na zakończenie w sobotę o godz. 20 grupa iCoDaCo pokaże show pt. “it will come later”. 

W sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Kino Agrafka zaprasza na retransmisję przedstawienia “Śpiąca Królewna” prosto z Teatru Bolszoj. Spektakl nie tylko opowiada historię śpiącej królewny, ale jest przede wszystkim pełnym uroku, barw i tanecznej wirtuozerii baletowym koncertem, wymagającym zaangażowania olbrzymiego zespołu, w tym uczniów szkoły baletowej, a także kilkudziesięciu solistów. „Śpiąca królewna” to także przedstawienie o niezwykłej urodzie plastycznej, przenoszące nas w czasy carskiej Rosji i bogatych wstawień w carskich teatrach. Początek o godz. 15.

Znów coś dla fanów serii “Wystawa na ekranie”! Tym razem Kino Mikro w niedzielę o godz. 16 pokaże nam film “Henri Matisse. Wycinanki z Tate Modern”. To film dokumentujący kolekcję jednego z najwybitniejszych artystów malarstwa Henri’ego Matisse’a z najważniejszych muzeów na świecie: londyńskiego Tate Modern i nowojorskiego MoMA. Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek. Film pokazuje również m.in. zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse’owskich wycinanek. Artystyczna uczta!

Nowe wystawy w MOCAK-u! Już w weekend możecie się wybrać tam na kilka ciekawych ekspozycji. Pierwsza z nich to “Natura w sztuce” - w  pracach odnoszących się do piękna artyści utrwalają malownicze widoki, imitują procesy zachodzące w naturze, wywołują wrażenie obcowania z przyrodą oraz dają możliwość kontemplowania jej doskonałości. Ekspozycja została podzielona na pięć części: piękno, ekologia, konfrontacja, materia i symbol. Kolejna wystawa to “Przemoc i pamięć” Doroty Nieznalskiej. Wykorzystana dokumentacja – odnosząca się głównie do górali podhalańskich i Łemków – pochodzi z Archiwum UJ oraz zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Następną wystawą są “Pojęciokształty” Stanisława Dróżdża, czyli jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszego polskiego poety konkretnego. A to jeszcze nie koniec! Zajrzyjcie na stronę MOCAK-u.